Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Rok „Galerii na Piętrze” w Iłży

Rok „Galerii na Piętrze” w Iłży. W pierwsze urodziny „Galerii na Piętrze” będzie można podziwiać wystawę malarstwa Krystyny Brzechwy. 

Krystyna Brzechwa zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem i ilustracją. W swoich pracach Artystka opowiada o samotności, dręczących nas lękach, ale i radości, miłości, przyjaźni. Świat kreowany w pracach Brzechwy przepełniony jest poezją, pełen niedopowiedzeń, tajemniczości czy wręcz bajkowości. Twórczyni studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk muzycznych w Warszawie u prof. Eugeniusza Eibischa, w 1955 r. otrzymała dyplom i wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków, w którego strukturach aktywnie działała. Prace Brzechwy znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach w kraju i za granicą.

Z Iłżą Artystka związana jest emocjonalnie. Ojciec Malarki – poeta Jan Brzechwa spokrewniony był z innym znanym poetą Bolesławem Leśmianem, a obaj z Sunderlandami, założycielami w Iłży fabryki fajansów. W XX wieku zakład już nie działał, ale rodzina nadal mieszkała w miasteczku, a miejsce było chętnie odwiedzane przez przyjaciół i krewnych rodziny. Dom istnieje do dziś, a rozciągający się za nim ogród to słynny „Malinowy chruśniak” z wiersza Leśmiana. Od 2022 r. wydarzenia artystyczne w Chruśniaku organizuje Powiatowy Instytut Kultury. Tak będzie i w tym sezonie.

PIK zainauguruje go już 21 maja, właśnie przy udziale Krystyny Brzechwy, która obiecała wtedy przybyć do iłżeckiej galerii i do Malinowego. Nieco przewrotnie, jak to u nas, będziemy mieć więc jednocześnie i finisaż wystawy i otworzymy Malinowy. Ale czym byłaby sztuka bez odrobiny szaleństwa?

Wystawę Krystyny Brzechwy można zwiedzać w „Galerii na Piętrze” od najbliższej środy (26 kwietnia) w godz. 8 – 16 (dni robocze). W niedzielę 30 kwietnia i 3 maja zapraszamy w godz. 16 – 18 na kuratorskie oprowadzanie.

Kuratorzy wystawy to Norbert Jastalski I Mariusz Dański. 30 kwietnia i 3 maja o wystawienie opowie Norbert Jastalski.

Oczywiście to nie koniec atrakcji w związku z naszym jubileuszem. Wkrótce PIK poinformuje o kolejnych.

Źródło: PIK