O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Rolnicy dziękowali Bogu za plony [+FOTO]

Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Swoją wdzięczność wyrazili pięknymi wieńcami dożynkowymi, które później brały udział w konkursie. Sprawowane były Msze św. dziękczynne, występowały zespoły ludowe. Można też było spróbować wiejskich przysmaków.

W niedzielę 27 sierpnia świętowała m.in. parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie  Gospodarzami parafialnych dożynek w tym roku byli mieszkańcy Bukowca Opoczyńskiego.

Mszy św. dziękczynnej w opoczyńskiej kolegiacie przewodniczył ks. proboszcz Jan Serszyński. Dziekan opoczyński dziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Poświęcił też wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa, które zostały wniesione do kościoła w korowodzie dożynkowym.

Dalsze uroczystości odbyły się na placu kościelnym, gdzie były występy zespołów ludowych. Nie zabrakło też poczęstunku, przygotowanego przez panie z koła gospodyń wiejskich.

Z kolei w Gminie Kowala obchodzono gminne dożynki. Zgodnie z tradycją ludową poświęcono chleb, który jest symbolem dostatku i pomyślności, oraz wieńce dożynkowe.

Msza św. dziękczynna sprawowana była w kościele pw. św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie, przez ks. proboszcza Piotra Borciucha.

Po Mszy św. przeszedł korowód z wieńcami dożynkowymi, na czele którego szedł Wójt Gminy Kowala Dariusz Bulski. Dalsza część uroczystości odbyła się na boisku gminnym. Tam było oficjalne otwarcie dożynek, przełamanie poświęconym chlebem, występy artystyczne.

Zaprezentowano również wieńce dożynkowe, spośród których wybrano najpiękniejszy. W tym roku wygrała gmina Parznice. 

Poniżej zdjęcia z dożynek w Opocznie

Źródła: radioplus.com.pl / kowala.pl

Foto: facebook.com/bartlomiejopoczno