O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w Radomiu rozpoczęto w niedzielę 10 grudnia. Tego dnia odbył się koncert okolicznościowy a potem była sprawowana uroczysta Msza św. w kościele ojców bernardynów. Otwarto też wystawę poświęconą pamięci kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. .

Główną postacią wokół której odbywały się uroczystości był ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, beatyfikowany w czerwcu 2010 r. Jego relikwie znajdują się w kościele o. bernardynów od października tego roku.

Uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów przed pomnikiem pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie o godz. 16.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomiu odbył się koncert okolicznościowy pt. „Dobrem Zwyciężać – błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapelan Solidarności”.

Koncert ten jest wykonywany w Polsce od 20 lat. W spektaklu słowno-muzycznym wystąpił aktor Jerzy Zelnik. Towarzyszył mu Robert Grudzień, który zagrał na organach. Przypomniał on, co jest celem tego koncertu.

– W czasie tych koncertów przypominamy, aby zło dobrem zwyciężać. To nas buduje i wzmacnia. Dobrem powinniśmy kierować się każdego dnia. Do tego zachęcał ks. Popiełuszko – powiedział Robert Grudzień.

Aktor Jerzy Zelnik w odczytanych tekstach przybliżył postać i męczeństwo oraz przesłanie życia bł. ks. Jerzego.

– Czasy, w jakich żyjemy domagają się szczególnych przewodników duchowych. Jednym z nich jest nadal ks. Jerzy Popiełuszko. Rozważanie jego przesłania oznacza powrót do porzucanych nieraz wartości ewangelicznych. Pozostaje on patronem i świętym na czas nowego tysiąclecia. Patron to ktoś kto wspiera, albowiem wielu mu współczesnych nie rozumiało go, pozostawiając go w opuszczeniu. Zginął nie tylko za Polskę, Solidarność, ale za prawdę Chrystusową, dającą autentyczną wolność. Całą mocą swej ewangelicznej odwagi wskazywał, że trzeba przezwyciężać lęk, gdyż religia chrześcijańska nie jest religią strachu, ale religią miłości. Pokazujemy, że to, co mówił i czynił, pozostaje nadal aktualne, godne przynajmniej duchowego naśladownictwa. Chcemy przypomnieć atmosferę tamtych solidarnościowych lat, z nadzieja, że to, co dobre i Boże nigdy nie ulega zapomnieniu i przekreśleniu.

Po koncercie, o godz. 17.00 sprawowana była Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej ojciec Juniper Ostrowski, gwardian radomskiego klasztoru oo. bernardynów. W czasie liturgii dziękowano Bogu za wszystkich, którzy w tamtym czasie podtrzymywali Polaków na duchu, dodawali otuchy. W homilii gwardian wspomniał o papieżu Janie Pawle II i ks. Jerzym Popiełuszce. Zaznaczył, że dzięki temu wsparciu, naród nie utracił wiary. Zwrócił także uwagę, ze w tamtym czasie to właśnie Kościół pomagał wielu osobom, które były prześladowane, a które dziś Kościół atakują, często przeciw niemu się wypowiadając. Dawał im wtedy schronienie w świątyniach, na parafiach, plebaniach.

– Dziś możemy powiedzieć, że wiemy kto był kim. Wiemy, kto był patriotą, komu zależało na tym, aby Bóg, honor, Ojczyzna, nadal rozwijały się i rozkwitały w naszym kraju, a komu zależało tylko na tym, aby zbić własny interes. Dzisiaj niejako zatarły się właśnie te znaki. Myli się oprawcę z ofiarą. Bardzo tez często ci, którzy byli katami w okresie stanu wojennego, dzisiaj ubierają się w piórka i przedstawiają się jako wielcy patrioci. Musimy to dobrze rozeznać, kto jest tym wilkiem w owczej skórze, kto próbuje nas oszukać, omamić i sprowadzić na manowce (…) Nie możemy dać się omamić dzisiejszym pseudo prorokom, autorytetom ze szklanego ekranu, którzy próbują jak gdyby odwrócić prawdę historyczna stanu wojennego, gdzie z katów robi się ofiary – mówił w homilii o. Juniper Ostrowski

Apelował również o niezatarcie pamięci o ofiarach stanu wojennego. Przypominał, aby nie pozwolić sobie wmówić, że były to czasy trudne, ale za to pełne kultury.

Ojciec Juniper podkreślił, że dziedzictwo bł. ks. Jerzego pozostanie w naszych sercach. Na koniec poinformował, że od przyszłego roku, w każdy dziewiętnasty dzień miesiąca o godz. 18.30 przy relikwiach błogosławionego męczennika będzie odprawiana Msza św. za ojczyznę.

Po Mszy św. była możliwość obejrzenia wystawy pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – patron NSZZ Solidarność”. Jej autorem jest Marek Kędziorek, świecki promotor kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz wydawca płyt, zawierających nagrania z kazaniami ks. Jerzego. Według niego te słowa są cały czas aktualne, pomimo upływu dziesięcioleci.  

– Ilekroć wracam do treści homilii ks. Jerzego, wciąż odkrywam fragmenty, które wydają się być jeszcze bardziej aktualne na dzisiejsze czasy, niż wtedy, kiedy je głosił. Z drugiej strony, kiedy nad Polską unosiły się ciemne chmury stanu wojennego, a po ulicach miast sunęły czołgi, słowa ks. Popiełuszki były umocnieniem nadziei wśród tych, którzy cierpieli z powodu rzeczywistości tego czasu – mówił Marek Kędziorek.

Wystawa przedstawia historię życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz wydarzenia z jego posługi duszpasterskiej. Są tam fragmenty jego kazań, wspomnień, zapisków. Będzie czynna do Świąt Bożego Narodzenia. Można ją oglądać w korytarzu bocznym, między klasztorem a kościołem, wejście przez kaplicę M. B. Anielskiej.

Z kolei 17 grudnia 2023 roku w 42. rocznicę Strajku Studenckiego WSI Radom, w kościele Ojców Jezuitów, o godz. 18.30 odbędzie się koncert poświęcony pamięci ofiar stanu wojennego. Wystąpią: Agnieszka Szulc-Brzyska – fortepian, Robert Grudzień – organy oraz o. Rafał Kobyliński SJ – tenor.  Zaprezentowane zostaną kompozycje: F. Chopina, M. Ogińskiego oraz R. Grudnia.

Obchody zorganizowali: Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska oraz Robert Grudzień, dyrektor Festiwalu Spotkania z historią i sztuką w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2023 imienia Radomskiego Czerwca’ 76.

Źródła: radom.gosc.pl / radioplus.com.pl

Foto: radom.gosc.pl