Polska i świat

Ruszył autobus Dziecięcego Telefonu Zaufania

Pojawienie się specjalnego autobusu to kolejny etap ogólnopolskiej akcji wspierającej pomoc psychologiczną i prawną dla dzieci i młodzieży, którą zainicjował rzecznik Mikołaj Pawlak.

Autobus na ulicach kolejnego polskiego miasta to część kampanii wspierającej pomoc psychologiczną oraz prawną dla dzieci i młodzieży. Tym razem specjalny pojazd komunikacji miejskiej pojawił się w Toruniu. Oklejony autobus będzie informował o całodobowym telefonie 800 12 12 12 i czacie internetowym czat.brpd.gov.pl . We Wrocławiu od roku jeździ  oklejony tramwaj. Podobne akcje planowane są także w innych miastach Polski.

Akcję społeczną promującą Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 zainicjował rzecznik Mikołaj Pawlak.

Pandemia, wojna, kryzys, brak stabilizacji i obawy o przyszłość to czynniki, które budzą wielki niepokój u każdego z nas. Niestety, nie omija to naszych dzieci, które nie zawsze sobie z tym radzą. Dlatego tak niezwykle ważna jest dzisiaj pomoc psychologiczna dla najmłodszych. Często wystarczy zwykła, anonimowa rozmowa ze specjalistą, telefoniczna czy na czacie. W tak rozpędzonym, chaotycznym świecie nie mamy czasu albo po prostu zapominamy o rozmawianiu z naszymi bliskimi, nie słuchamy naszych dzieci

– podkreśla Mikołaj Pawlak.

W Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz na czacie internetowym czat.brpd.gov.pl przez całą dobę, codziennie, przez cały rok, dyżurują eksperci, którzy udzielają pomocy dzieciom i młodzieży. Także w języku ukraińskim i rosyjskim. Telefon i czat są darmowe. Do czatu nie trzeba ściągać żadnych aplikacji i nie trzeba się logować. Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci.

Źródło informacji i foto: Rzecznik Praw Dziecka