Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Ruszyła promocja albumu fotograficznego „Majdanek. Prawda i pamięć”

Ruszyła promocja albumu fotograficznego „Majdanek. Prawda i pamięć”. Autorami tekstów wydawnictwa pod redakcją dr Adam Duszyk są dr hab. Sebastian Piątkowski, dr Robert Wiraszka, Marta Grudzińska i Wojciech Stan.

W poniedziałek, 27 maja 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyła się konferencja promująca najnowsze wydawnictwo „Majdanek. Prawda i pamięć” ze zdjęciami Wojciecha Stana i tekstami wprowadzającymi i opowiadającymi losy transportów z Radomia oraz krótkie wspomnienia radomskich więźniów.

Autorami tekstów wydawnictwa pod redakcją dr Adam Duszyk są dr hab. Sebastian Piątkowski, dr Robert Wiraszka, Marta Grudzińska i Wojciech Stan.

– Misją Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest przedstawiać i dokumentować oraz zachowywać pełną i prawdziwą relację, także o tamtych nieludzkich czasach. 7 stycznia 1943 roku miał miejsce pierwszy i największy transport więźniów z dystryktu radomskiego do Majdanka

powiedział dyrektor Leszek Ruszczyk.

O albumie i historii mniejszych i większych transportów z dystryktu radomskiego opowiedział dr hab. Sebastian Piątkowski.

– Nie odważę się powiedzieć, że to był najważniejszy transport na Majdanek, bo w przypadku transportów do obozów koncentracyjnych nie można robić takiej gradacji. Każdy był ważny

mówił dr hab. Sebastian Piątkowski

Wojciech Stan zainteresował się tą tematyką dzięki doktorowi Zacheuszowi Pawlakowi, więźniowi i autorowi wspomnień pt. „Przeżyłem”. Opowiedział o niezwykłych losach związanych z tymi fotografiami, historii zdjęć które składają się na ten album, sztuce faktu i dokumentowaniu samego Majdanka.

Muzeum zaprasza do sięgnięcia po ten album, jako ważnego świadka wydarzeń, które relacjonuje. Publikacja dostępna w kasie muzealnej w cenie 50 zł.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego