Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Ruszyła rozbiórka starej garbarni

Fot. Radomskie Inwestycje

Ruszyła rozbiórka starej garbarni. Historyczny obiekt znika z miejskiego krajobrazu Radomia.

Garbarnia przy ul. Garbarskiej 27 powstała w 1894 r. jej pierwszym właścicielem był Jan Borkowski. Była to jedna z najnowocześniejszych garbarni na terenie miasta. Dzięki wykorzystywaniu nowej technologii z użyciem chromu do garbowania skór, możliwe było znaczne zwiększenie produkcji. Budynki zaprojektował miejski technik Henryk Nowakowski. Po śmierci właściciela zakład, został przekształcony w spółkę, której udziałowcami zostali dotychczasowi pracownicy, zmieniając nazwę na Spółka Garbarska „Nowość” w Radomiu z o.o.

W latach 20, XIX w stała się największym zakładem w mieście. Uruchomiła filię we Lwowie. Nadal produkowała skóry chromowe, podeszwowe, juchtowe oraz ubraniowe. W 1932 r. zmieniła nazwę na Zakłady Garbarskie „Nowość” SA . Przetrwała czas okupacji, a po wojnie wznowiona została produkcja w zakładzie, który wszedł w skład Radomskich Zakładów Garbarskich jako Zakład nr 1. Dopiero okres transformacji w Polsce lat 1990r. zakończył prawi 100 letnią działalność zakładu. Teren nieruchomości, został podzielony na mniejsze działki, głównie pod budynkami i sprzedany małym firmom i osobom prywatnym. Budynki adaptowano na składy handlowe, małe warsztaty i mieszkania.

Przez lata dyskutowano, czy obiekt powinien zostać rozebrany. Mieszkańcy i internauci mieli różne zdania. Jedni popierali ten pomysł twierdząc, że mury obiektu w czasach PRL i czasie prowadzonej w nim działalności garbarskiej zostały tak nasączone chemią, iż mogą runąć w każdej chwili. Ci drudzy uważali, że obiekt można odrestaurować i dać mu drugie życie.

Teraz, na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, który stopniowo rozbiera budynki starej garbarni. Na facebookowym profilu Radomskie Inwestycje pojawiły się zdjęcia przedstawiające prowadzone prace.

Źródło: fot. Facebook / Radomskie Inwestycje / MPU Radom