Radom i okolice Społeczeństwo

Sadza, nowy policyjny pies patrolowo-tropiący w radomskiej komendzie

Sadza, nowy policyjny pies patrolowo-tropiący w radomskiej komendzie. Podczas testów kwalifikacyjnych uzyskała 100 punktów na 100 możliwych!

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął się kolejny kurs specjalistyczny dla przewodników psów służbowych kategorii patrolowo-tropiącej do działania bez kagańca, na którym jest obecny radomski kandydat na przewodnika psa służbowego.

Razem ze st. post. Krzysztofem Mokosa z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, szkolenie rozpoczęła 1,5-roczna suczka owczarka niemieckiego o policyjnym imieniu Sadza. Suczka maści wilczastej pochodzi od tego samego hodowcy, co zakupiony 2 lata temu Szach znajdujący się w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Szach wraz z Panterą z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie reprezentowali garnizon mazowiecki w tegorocznym finale XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Podczas ogólnopolskich Mistrzostw Przewodnicy wraz z psami jako drużyna Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu wywalczyli 3 miejsce.

Sadza zatem zapowiada się rewelacyjnie. Podczas testów kwalifikacyjnych uzyskała 100 punktów na 100 możliwych. Jest silna i duża. Już teraz waży 32 kg. Ma czeskie pochodzenie. Zakup jej możliwy był dzięki wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Radomiu, które przekazało środki finansowe na zakup dwóch psów: patrolowo-tropiącego oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, który od kilku miesięcy szkoli się wraz z opiekunem w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Obydwa psy razem ze swoimi opiekunami znajdują się na kursach specjalistycznych. Po ich powrocie w radomskiej komendzie będzie już 7 psów różnych ras i kategorii, które na co dzień pomagają policjantom w służbie, a tym samym przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu radomskiego i okolic.

Źródło: KMP Radom