Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Sejmik Mazowsza obradował w Radomiu. Adam Struzik: „Radom był miastem wyklętym”

W Kamienicy Deskurów odbyła się wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Radni przyjęli stanowisko upamiętniające uczestników Radomskiego Czerwca ’76, a samorządowcy podsumowali także wieloletnią współpracę województwa z Radomiem oraz inwestycje warte setki milionów złotych.

Wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się w Kamienicy Deskurów w Radomiu. Jednym z najważniejszych punktów obrad było przyjęcie stanowiska dotyczącego upamiętnienia Radomskiego Czerwca ’76. Dokument oddaje hołd uczestnikom robotniczego protestu i podkreśla znaczenie wydarzeń z 1976 roku dla późniejszych przemian ustrojowych w Polsce.

Przypomnijmy:

Przed rozpoczęciem obrad przedstawiciele władz województwa oraz miasta złożyli kwiaty przed pomnikiem ludzi skrzywdzonych w wydarzeniach Czerwca ’76.

– 50 lat temu robotnicy w Radomiu protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności. Były ofiary, a potem represje przez wiele lat. Nawet mówiło się, że Radom jest takim miastem wyklętym. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy oddać hołd i cześć uczestnikom tych protestów

mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Sesja była także okazją do podsumowania współpracy Radomia z samorządem województwa mazowieckiego. Dzięki wsparciu sejmiku w mieście zrealizowano szereg inwestycji, w tym rewitalizację Kamienicy Deskurów, budowę trasy N-S, zakup autobusów miejskich czy rozwój infrastruktury komunikacji miejskiej. Środki przeznaczono również na doposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt medyczny, modernizację szkół oraz przebudowę schroniska dla bezdomnych zwierząt.

– Dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego zrealizowaliśmy mnóstwo projektów wartych setki milionów złotych. To inwestycje ważne dla mieszkańców i rozwoju naszego miasta

podkreślił prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Współpraca miasta i samorządu województwa obejmuje również projekty społeczne, edukacyjne i kulturalne. Dotyczą one m.in. rozwoju szkolnictwa zawodowego, organizacji staży, aktywizacji zawodowej czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Województwo wspiera także organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak obchody Radomskiego Czerwca ’76, Festiwal Gombrowiczowski czy Jarmark Świąteczny.

Zobaczcie zdjęcia!

Źródło: UM Radom / Fot. Anna Wróblewska