O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Siedem miejscowości z regionu może odzyskać prawa miejskie

Siedem miejscowość z regionu może odzyskać prawa miejskie. Wszystko dzięki uproszczonej ścieżce administracyjnej z okazji 160-lecia powstania styczniowego.

O planach odzyskania praw miejskich informowaliśmy na początku roku. Propozycja przywrócenia praw miejskich dla miejscowości pojawiła się ze strony Konstantego Radziwiłła, byłego już wojewody mazowieckiego, w związku z rocznicą 160-lecia powstania styczniowego.

Przypomnijmy, że miejscowości, które wtedy utraciły status miasta, mogą teraz je odzyskać dzięki uproszczonej ścieżce prawno-administracyjnej.

Z tej możliwości skorzystało już siedem miejscowości: Przytyk (powiat radomski), Odrzywół i Gielniów (powiat przysuski), Głowaczów i Magnuszew (powiat kozienicki) oraz Ciepielów i Sienno (powiat lipski).

Wyżej wymienione gminy początkowo przeprowadziły konsultacje z mieszkańcami, a potem złożyły wnioski o przywrócenie praw miejskich.

W całym województwie mazowieckim z takim wnioskiem wystąpiło 11 gmin. Aż 7 z regionu radomskiego. Wojewoda mazowiecki pozytywnie ocenił te wnioski. Teraz czas na dalszą procedurę.

Źródło: cozadzien.pl