Materiał Partnera O tym się mówi

Skąd wziął się haft i dlaczego jest tak popularny?

Geneza haftu nie jest pewna – wiadomo jednak, że już kilka tysięcy lat przed naszą erą haftem zajmowali się Chińczycy oraz Indianie. Na bliższych nam terenach haft pojawił się stosunkowo niedawno, około V wieku przed naszą erą. Nastało to dzięki traktom handlowym, łączących nasz kontynent z Dalekim Wschodem i materiałami przywożonymi stamtąd przez rozmaitych kupców. Rozkwit sztuki haftu szacuje się na czas średniowiecza; w tym czasie wyszywanie zawitało na królewskim dworze, a także do chat prostych kobiet. Sztuka haftu była możliwa do realizowania przy odrobinie umiejętności oraz materiałów; chociaż zajęcie to było czasochłonne, efekty jakie możemy podziwiać dziś w wielu muzeach przechowujących pamiątki z tamtego okresu, są naprawdę zdumiewające. Wraz z rozwojem haftu, stał się on sztuką wysoce pożądaną i szanowaną – przywożone do Polski włoskie tkaniny były ozdabiane haftowanymi wzorami, bardzo często po to, by podkreślić naszą tradycję.

Od rąk do maszyn, czyli jak ewoluowała sztuka haftowania?

XIX wiek to prawdziwa rewolucja, dzięki której haftowanie stało się jeszcze bardziej powszechne w szeroko pojętym przemyśle odzieżowym. To właśnie w tym czasie pojawiły się pierwsze hafciarki mechaniczne, zdolne do wytwarzania haftów takich jak panie domu czy szlachcianki, jednak znacznie szybciej i dokładniej. Z biegiem czasu i rozwoju przemysłu hafciarskiego, zyskał on jeszcze bardziej skomplikowane formy – technologie informatyczne znacznie usprawniły sztukę, a dziś hafciarki komputerowe są w stanie wykonać dowolny wzór zaprojektowany przez ludzką wyobraźnię. Współczesny haft stanowi jedną z najbardziej ekskluzywnych oraz trwałych metod znakowania. Metoda ta jest znana od wieków, jednak dopiero wykorzystanie najnowszych technologii pozwala na uzyskanie wysokiej jakości zdobienia w tak krótkim czasie. To dzięki niej możliwe jest tworzenie na tkaninach ozdobnych wzorów, napisów oraz ornamentów, złożonych z setek połączonych ze sobą, kolorowych nici. To, co dodatkowo czyni haft wyjątkowym, to przede wszystkim fakt, że jest on jedyną techniką wykorzystywaną w branży reklamowej, w której nie biorą udziału żadne środki chemiczne oraz nie powstają szkodliwe odpady. Wśród innych zalet haftu możemy wymienić:

  • opłacalność (pracownia Szyjemy Kolorem zakłada, że inwestycja w haft opłaca się już dla nakładu od zaledwie 10 sztuk za napis, a 30 sztuk w przypadku logotypu);
  • możliwość uzyskania nietypowych efektów przez zastosowanie nici metalizujących oraz ognioodpornych;
  • odporność na pranie w wielokrotnych temperaturach;
  • wysoka możliwość personalizacji (haftowanie imion, liczb, wizerunków).

Co warto wiedzieć o sztuce współczesnego haftu?

W dzisiejszych czasach haft można umieścić niemalże wszędzie – na workach, torbach lnianych oraz bawełnianych, obrusach, serwetach czy nawet bieżnikach. Z informacji zawartych na stronie szyjemykolorem.pl możemy dowiedzieć się, że nie powinno stosować się haftu na cienkich materiałach poniżej 170g. W przypadku złożenia zamówienia, dla każdego wzoru należy przygotować projekt haftu w specjalnym oprogramowaniu komputerowym; proces ten jest bardzo podobny do druku offsetowego, gdzie przygotowuje się matrycę. Współczesne pracownie wyposażone są w nowoczesne hafciarnie, dzięki czemu pracownie proponują zainteresowanym spersonalizowane wzory na miarę ich potrzeb. Torby z logiem firmy to obecnie jeden z najlepszych prezentów, jakie przedsiębiorcy mogą podarować swoim klientom czy pracownikom.