O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Skansen Radomski zaprasza na obchody święta M.B. Gromnicznej

Skansen Radomski zaprasza w piątek 2 lutego na obchody święta Matki Bożej Gromnicznej. W kościele św. Doroty, znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej będzie sprawowana Msza św., będzie też wspólne kolędowanie. Zaprezentowane również zostaną wybrane zwyczaje z tradycji ludowej.

Obchody święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej, rozpoczną się Mszą św. która będzie sprawowana o godz. 16.00 w kościele z Wolanowa pw. św. Doroty. Liturgii będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.  

Następnie ok. godz. 17.00 przejdzie procesja z gromnicami, którą poprowadzi Zespół ludowy „Raz na Ludowo”. Uczestnicy procesji przejdą do Zagrody z Alojzowa, gdzie we wnętrzu chałupy odbędzie się dalsza część obchodów. Zespół „Raz na Ludowo” zaprezentuje wybrane zwyczaje z tradycji ludowej, związane ze Świętem Matki Bożej Gromnicznej, takie jak: rozpalanie od poświęconej gromnicy ognia w piecu, obchodzenie gospodarstwa z zapaloną gromnicą dla odpędzenia zła od zagrody.

Na zakończenie uroczystości w Dworze z Brzeziec odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Wystąpi Katarzyna Bochyńska-Wojdył, chórzystka i śpiewaczka operowa, posiadająca naturalny, silny głos: sopran spinto, który jest najrzadziej spotykanym głosem kobiecym, osiągającym brzmienie zarówno liryczne jak i dramatyczne. Artystka zaśpiewa przy akompaniamencie akordeonu, na którym zagra Małgorzata Bochyńska, nauczyciel muzyki m.in. w PSP nr 28 w Radomiu.

Zakończenie obchodów planowane jest o godz. 18.30.

Wstęp na Uroczystość w cenie 1 zł.

Źródło: muzeum-radom.pl

Foto: Muzeum Wsi Radomskiej facebook