Kultura i rozrywka Podcasty twojradom.pl Radom i okolice Religia Społeczeństwo

Skauci Europy: Nasze wartości to Bóg i przyroda

– Naszymi wartościami takimi wyróżniającymi jest Bóg, bo nas łączy wszystkich i przyroda. Myślę, że to są takie dwie najważniejsze charyzmaty – mówił drużynowy Oskar Marchewka oraz akel Krzysztof Marchewka, reprezentanci Skautów Europy w rozmowie z Oskarem Klichem. Podczas wywiadu rozmawiano m.in. na temat działalności organizacji oraz jej wpływu na życie.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy w formie podcastu na naszym kanale na YouTube. Jeżeli spodobał Ci się ten materiał podziękuj za niego redakcji twojradom.pl i postaw nam kawę.

Zacznijmy od początku. Czy są Skauci Europy i czym jest skauting?

Skauci Europy jest to trzecia co do wielkości organizacja harcerska, która działa w Polsce. Mówią na nas też „Zawiszacy”. My również o sobie tak mówimy. Warto na początku zaznaczyć, że jest to po prostu ruch harcerski. Naszymi wartościami takimi wyróżniającymi jest Bóg, bo nas łączy wszystkich i przyroda. Myślę, że to są takie dwie najważniejsze charyzmaty.

Czym różnią się Skauci Europy od innych organizacji skautowych?

Warto podkreślić naszą samodzielność, którą oferujemy chłopcom już od młodego wieku w drużynie, od 12. roku życia do 17. roku życia. U nas chłopcy zaczynają działać samodzielnie i bardzo aktywnie już od tego wieku, a my jako szefowie, jako opiekunowie coraz mniej ingerujemy. Oczywiście, nadal czuwamy nad nimi i organizujemy większe inicjatywy. Pełnimy rolę koordynatorów, ale to chłopcy sami zajmują się skautingiem, tak można powiedzieć.

Jakie cele wam przyświecają?

Nasze cele są stricte wychowawcze – chcemy wychować odważnych, młodych ludzi z cechami przywódczymi, którzy stają się liderami społecznymi, promującymi wartości chrześcijańskie, ceniącymi naturę i szanującymi drugiego człowieka.

Jak skauting wpływa na życie?

Skauting zdecydowanie pomaga w usamodzielnieniu się i dodaje odwagi. Przebywanie na przykład w lesie podczas dwutygodniowych obozów, z dala od domu, to pierwsze takie wyjazdy mające miejsce w wieku 13 lat. Takie rozstania z rodzicami na dłuższy czas rzeczywiście pomagają młodemu chłopakowi stawać się dorosłym mężczyzną.

Jakie wyzwania stoją przed organizacją w dzisiejszych czasach?

Wiadomo, że w dobie rozwijającej się technologii trudniej jest zachęcić młodzież do wyjścia z domu, na przykład do lasu, jak tu wspominacie. Najtrudniej jest zachęcić kogoś do przyjścia na pierwsze spotkanie, oderwania się od komputera i spróbowania czegoś nowego, zwłaszcza gdy jest się już trochę starszym. Jednak jeśli ktoś już przyjdzie i mu się spodoba, to potem myślę, że idzie to łatwiej. Wydaje mi się, że dużym wyzwaniem dla skautingu w obecnych czasach jest zachęcenie, jak mówił Krzysiu, żeby młodzi ludzie oderwali się od komputera, o czym wspomniał pan redaktor.

Dodatkowo, istnieje potrzeba zmiany wizerunku skautingu, ponieważ często wśród moich znajomych skauci są postrzegani jedynie przez pryzmat charytatywnej służby i tradycyjnego wizerunku harcerza, który pomaga starszym paniom na przejściach. Naszym celem jest jednak nie tylko służba, ale również osobisty rozwój i zabawa. Organizacja musi więc pracować nad zmianą tego wizerunku i postrzegania skautingu przez osoby z zewnątrz.

Jak zostaliście skautami Europy?

Dołączyliśmy do skautingu dzięki naszym rodzicom. Moi rodzice mieli znajomych, których dużo starszy ode mnie syn uczestniczył w ruchu skautowym. Tata mnie tam zaprowadził, a ponieważ mój tata jest bratem taty Krzysztofa, Krzysiu również dołączył. I tak zostaliśmy.

Jakie wydarzenia i inicjatywy organizujecie?

Organizujemy głównie zbiórki przez cały rok oraz wyjazdy, biwaki, zimowiska i obozy. Przykładowo, w maju mieliśmy wielkie Harce Majowe, zarówno męskie, jak i żeńskie, z udziałem ponad tysiąca harcerzy i harcerek z całej Polski. Zachęcamy do odwiedzenia naszych profili na Facebooku. Krzysztof już wspomniał o tych Harcach Majowych, które po sześcioletniej przerwie miały miejsce w maju. To wydarzenie pokazuje skalę naszego ruchu harcerskiego w całej Polsce.

W ostatnim czasie Wyższe Seminarium Duchowne było gospodarzem szefów Skautów Europy z całej Polski. Głównym celem spotkania było wybranie nowej Rady Naczelnej. Jak przebiegło to wydarzenie?

Myślę, że bardzo pozytywnie. W miniony weekend jako środowisko skautowe z Radomia gościliśmy wszystkich szefów z całej Polski. Oprócz wyborów do Rady Naczelnej, których nazwa „sejmik” wskazuje, odbywały się różnorodne atrakcje, takie jak warsztaty rzemieślnicze oraz czas na integrację przy wspólnym jedzeniu. To wydarzenie miało na celu zjednoczenie szefów nie tylko w kwestiach organizacyjnych, ale także poprzez różnorodne inicjatywy. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku, gdzie można szczegółowo śledzić nasze działania.

Jak dołączyć do Skautów Europy?

Najłatwiej właśnie przez tego wspomnianego wcześniej Facebooka, profil Skauci Europy w Radomiu. Tam poprzez wiadomość prywatną można dostać odpowiedź już na miarę na konkretną osobę. Pełnimy służbę na przykład na Borkach przy parafii, na Młodzianowie, na Grzybowskiej, na Michałowie.

Czy zbliżają się jakieś może teraz nowe wydarzenia, których będziecie uczestnikami?

Tak, warto wspomnieć o dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwszym z nich jest zbliżający się obóz, dlatego szczególnie zachęcam rodziców, aby doprowadzili swoje dzieci na pierwszą zbiórkę. To jest okazja, żeby wziąć udział w letnim wyjeździe, który stanowi kulminacyjny punkt całorocznych przygotowań i inicjatyw każdej jednostki. Poza tym, we współpracy z innymi organizacjami skautowymi w Polsce, organizujemy zlot z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, planowany na przełom lipca i sierpnia. To wydarzenie angażuje osoby z różnych organizacji i ma ogromne znaczenie społeczne. Zachęcamy wszystkich naszych czytelników i słuchaczy do dołączenia do Skautów Europy.

Dziękuję za rozmowę.

Bardzo dziękujemy również.