Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

„Służyć chcemy idei humanizmu”. Za nami czepkowanie pielęgniarek [+FOTO]

W Auli Głównej Uniwersytetu Radomskiego odbyło się tradycyjne czepkowanie pielęgniarek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

W Auli Głównej Uniwersytetu Radomskiego odbyło się tradycyjne czepkowanie pielęgniarek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

We wtorek, 9 lipca o godz. 12 w Auli Głównej Uniwersytetu odbyła się uroczystość czepkowania absolwentów studiów I stopnia kierunku Pielęgniarstwo, pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora UTH Prof. Sławomira Bukowskiego.

Była to uroczystość zawodowa, organizowana jako oznaka pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarskiego. W Polsce czepki pielęgniarskie pojawiły się wraz z powstaniem Szkoły Zawodowych Pielęgniarek w Krakowie w 1911 roku. Uroczystość czepkowania jest tradycją o podniosłym charakterze i jest oczekiwana zarówno przez przyszłych adeptów pielęgniarstwa, jak i wykładowców.

Obowiązek noszenia czepków uchylił Samorząd Pielęgniarek i Położnych w 1993 roku, ostatecznie przyznając mu wyłącznie rolę symbolu i zastępując znaczkiem noszonym w klapie munduru. Towarzyszy ważnym wydarzeniom i uroczystościom jako symbol (olimpiadom, świętom zawodowym, konkursom).

Tradycyjnie, stopień uzyskiwania uprawnień przez przyszłe adeptki sztuki pielęgniarskiej akcentowany jest obrzędowym wręczaniem im symboli i znaków zawodu, które kształtują wizerunek pielęgniarki, stanowią ważny element komunikacji ze społeczeństwem, wskazują na przynależność danej osoby do grupy zawodowej. Są to: czepek, mundur, lampka oliwna Florence Nightingale oraz hymn pielęgniarski.

Mimo iż czepek jest obecnie używany do celów reprezentacyjnych, na polskich Uczelniach Medycznych jest powszechny zwyczaj uroczystości czepkowania. Podczas tej ceremonii absolwentom studiów pielęgniarskich mentorzy nakładają i przypinają czepek jako symbol ukończenia kształcenia na poziomie I stopnia i otrzymania tytułu zawodowego licencjata pielęgniarstwa, upoważniającego do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarki, a tym samym otrzymania prawa wykonywania zawodu.

Podczas uroczystości abiturienci składali ślubowanie na wzór przysięgi Florence Nightingale, opracowanej w 1893 roku, zawartej w Kodeksie Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej. Podniosły charakter wydarzenia związany był również z odśpiewaniem hymnu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.