Polityka Radom i okolice

Spotkanie z Radosławem Sikorskim w Resursie Obywatelskiej

Spotkanie z Radosławem Sikorskim miało na celu promocję książki „Polska. Stan Państwa” napisanej przez byłego ministra. 
 
W niedzielę 11 grudnia w radomskiej Resursie Obywatelskiej odbyło się spotkanie z byłym ministrem obrony narodowej, obecnie posłem do parlamentu europejskiego Radosławem Sikorskim. 

Radosław Sikorski odwiedzi Radom


 Na spotkaniu zjawił się również Radosław Witkowski, który od 2014 roku jest prezydentem Radomia. Pomysłodawcą całego wydarzenia był Konrad Frysztak poseł na sejm XI kadencji. 

 
– Najnowsza książka „Polska. Stan Państwa” autorstwa byłego ministra obrony narodowej bezlitośnie punktuje słabości i niekompetencję ekipy rządzącej. Jasno pokazuje, jak jej działania doprowadziły do osłabienia stabilności Polski oraz jej pozycji na arenie międzynarodowej. W ciętych, błyskotliwych tekstach piętnuje kolejne absurdalne decyzje, groteskowe polityczne szopki oraz rażące błędy, których konsekwencje będziemy odczuwać latami. Wskazuje też – nie zawsze łatwe czy oczywiste – drogi wyjścia z obecnej sytuacji. – opisuję prowadzący spotkanie Piotr Szprendałowicz, były członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. 

Radosław Sikorski na początku wydarzenia skomentował sposób prowadzenia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. 
 
– Oni was „peronizują”,  raz byłem w Argentynie, tam jest trochę podobnie, daje się ludziom coś, w przypadku PiS 500 plus. A potem szantażują, że tamci wam na pewno odbiorą więc, musicie głosować na nas, a w międzyczasie cały kraj siada. Gdyby taka polityka oparta na populizmie była atrakcyjna, to Argentyna byłaby mocarstwem ekonomicznym, a nie jest – opisuje Radosław Sikorski. 
 
Polityk skomentował również sytuację portów lotniczych w kraju, twierdząc, że w jego opinii Polska powinna stawiać na lotniska regionalne.

Terminal radomskiego lotniska został ukończony

– Jestem zwolennikiem lotnisk regionalnych. My mamy w Bydgoszczy lotnisko i nie życzę sobie żeby jakiś pan Horała czy budujący swoje pomniki w betonie Kaczyński, kazał nam jeździć na jakąś łąkę w Baranowie jeżeli chcemy polecieć tylko w Europie. – skomentował Radosław Sikorski.

Zakończona wypowiedź rozpoczęła interakcje z publicznością w postaci pytań. 
 
Jedno z wielu pytań zadał prezydent Radomia, Radosław Witkowski. 
 
– Miej na uwadze, że oprócz wielkiej polityki tzn. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, polityka obronna, samorządy będą wymagały wielkiej pomocy już po wyborach w 2023 roku. Jak to rozwiązać? 
 
– Nie tyle wielkiej pomocy, a oddania im tego, co ich. PiS nie lubi samorządów, bo ma instynkty autorytarny i centralistyczny, Kaczyński ma „koncepcję Leninowska”, obce cywilizacyjnie jest dla nich to, że ktoś może decydować o czymś na niższym szczeblu, bez pytania rządu – odpowiedział Radosław Sikorski. 

Michnik: polityka wewnętrzna PiS-u to „putinizacja Polski”


 
Spotkanie zostało zakończone po niespełna dwóch godzinach, złożeniem kwiatów na ręce europosła. Po zakończeniu promocji książki przyszedł czas na autografy oraz wspólne zdjęcia.  
Całą transmisję ze spotkania można obejrzeć na profilu Konrada Frysztaka.