O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Sukienka Matki Bożej odnaleziona po latach

Sukienka Matki Bożej została odnaleziona w parafii w Gowarczowie przez nowego proboszcza. Jest srebrno-złota, pochodzi z pierwszej połowy XIX w., była ufundowana z okazji 500-lecia parafii.

Sukienka Matki Bożej Gowarczowskiej była ufundowana przez księży i wiernych 16 kwietnia 1833 r. z okazji 500-lecia powstania parafii i pierwszego kościoła z 1333 r. Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się w Gowarczowie na terenie diecezji radomskiej, w dekanacie koneckim.

Zaginioną sukienkę odnalazł 24 lutego proboszcz parafii ks. Dariusz Stańczyk. Jak sam mówił w rozmowie z Radiem Plus, stało się to przez przypadek. Gdy wjeżdżał do garażu, zobaczył nagle ogromne odbicie światła. Nieco zaniepokojony wysiadł z samochodu i podszedł do miejsca gdzie widział blask. Pośród desek i różnych rzeczy zauważył kawałek sukni srebrno-złotej. Był tym bardzo uradowany, ponieważ już wiedział, że znalazła się suknia, o której mówili mu parafianie, gdy tylko tu przybył, aby pełnić posługę proboszcza.

Ks. Dariusz Stańczyk objął posadę proboszcza w grudniu ubiegłego roku. Od tego momentu, gdy ludzie powiedzieli mu o zaginionej sukience, zarządził nowe nabożeństwa do Matki Bożej. Codziennie były śpiewane godzinki do Matki Bożej. Potem od 15 lutego w bocznej kaplicy, gdzie wisi obraz Matki Bożej Gowarczowskiej pochodzący z XVII w. odprawiane były nabożeństwa do M.B. Nieustającej Pomocy.

Proboszcz parafii w Gowarczowie stwierdził, że odnalezienie sukienki, to znak od Boga, że potrzeba modlitwy.

-Matka Boża, która jest otoczona licznymi wotami w kaplicy potrzebuje przede wszystkim powrotu do kultu, do modlitwy – mówił proboszcz ks. Dariusz Stańczyk

Na sukience widnieje napis „Pod Twoie obrone. Uciekamy się swęta” i data 16 kwietnia 1833 r. Jest tam też nazwisko fundatora ks. proboszcza Pawłowicza, który zmarł tego samego roku, w którym odbywało się nałożenie sukienki, co zdołał ustalić ks. Stańczyk, oraz nazwisko wikarego ks. Kopczyńskiego. Umieszczone jest także nazwisko złotnika Świdzińskiego, który wykonał to przepiękne rękodzieło.

W planach jest odnowienie sukienki i być może jej ponowne nałożenie na przepiękny, słynący łaskami obraz Matki Bożej Gowarczowskiej z Dzieciątkiem Jezus, z pozłacanymi koronami.

Ks. proboszcz poinformował również, że za 10 lat wypadnie 700-lecie parafii i być może na tą wielką uroczystość to pokolenie ufunduje nową sukienkę.

 

Źródło: radioplus.com.pl

Foto: facebook.com/ParafiaRzymskoKatolickaWGowarczowie