O tym się mówi PAP Polska i świat

Szef MEiN: kolejne 50 mln zł na dofinansowanie programu Poznaj Polskę – nabór od poniedziałku

Kolejne 50 mln zł przeznaczymy na dofinansowanie programu Poznaj Polskę. Nabór wniosków ruszy w poniedziałek, przy czym w pierwszej kolejności mogą zgłaszać się wyłącznie szkoły, które jeszcze nie skorzystały z programu – poinformował w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Podczas briefingu na dworcu kolejowym w Nałęczowie (woj. lubelskie) minister Czarnek ogłosił kontynuację programu Poznaj Polskę, który rozpoczął się na jesieni 2021 r. Przekazał, że do tej pory resort przeznaczył ok. 130 mln zł na dofinansowania do wycieczek dla dzieci i młodzieży, z których skorzystało w sumie ok. 700 tys. uczniów

Szef MEiN poinformował, że w najbliższy poniedziałek o godz. 10.00 ruszy nowa edycja programu.

„Kolejne 50 mln zł – to jest pierwsza transza tegoroczna” – dodał Czarnek. Jak wyjaśnił wprowadzono kilka zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska nauczycieli i rodziców. „Ta transza (…) będzie dotyczyła całego roku, to znaczy będzie można z tych środków finansowych planować wycieczki nie tylko tej wiosny, ale również jesieni” – podkreślił Czarnek.

Zaznaczył, że przez pierwsze dwa tygodnie naboru mogą zgłaszać się wyłącznie szkoły, które jeszcze nie skorzystały z programu, żeby „wszyscy mieli do tych środków dostęp”. Sprecyzował, że po dwóch tygodniach, kolejne szkoły – również te, które korzystały z tego programu – będą mogły składać swoje wnioski.

Przekazał, że uruchomione zostaną dwa dodatkowe moduły edukacyjne pod nazwami: „Śladami wielkich Polaków” i „Poznaj skarby polskiej wsi”. Przypomniał, że w czasie wycieczki należy zwiedzić co najmniej 2 punkty edukacyjne podczas wycieczki jednodniowej, 4 punkty edukacyjne podczas wycieczki dwudniowej, 6 punktów edukacyjnych podczas wycieczki trzydniowej.

Podkreślił, że do wyboru jest ponad tysiąc takich punktów edukacyjnych w kraju. „Jest z czego wybierać. Także w Nałęczowie, gdzie jesteśmy, są dwa punkty edukacyjne – dwa piękne muzea, które warto odwiedzić” – stwierdził.

Obecny na konferencji członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz nawiązał do współpracy z resortem edukacji przy realizacji projektu.

„Naszymi pociągami przemieszczają się uczestnicy tych wycieczek. Potwierdzam, że przejazdy grupowe cieszą się bardzo dużą popularnością. (…) Oferujemy w bardzo atrakcyjnej cenie przejazdy grupowe. Dla uczniów i nauczycieli mamy bonifikaty i jesteśmy naprawdę konkurencyjni w stosunku do transportu autokarowego” – podkreślił Gontarz.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przez spółkę konkurs pod patronatem szefa MEiN na – jak podał – instalację, kompozycję multimedialną, film, utwór bądź dzieło graficzne dla uczniów, którzy wskażą miejsca w Polsce, do których chcieliby pojechać na wycieczkę szkolną w ramach programu Poznaj Polskę.

„A my te koszty jako PKP byśmy sfinansowali w przypadku wygranej” – dodał członek zarządu PKP Intercity.

W jego ocenie podróże pociągami cieszą się w Polsce dużą popularnością. Przekazał, że w zeszłym roku PKP Intercity przewiozły 59 mln pasażerów, w styczniu br. było to 4,6 mln, a w lutym – 4,4 mln pasażerów. Gontarz wspomniał również o nowości dla mieszkańców Lubelszczyzny w ofercie. Zapowiedział, że we wrześniu zostanie uruchomiony pociąg IC Koziołek z Lublina do Poznania, przez Radom i Łódź.

W ramach programu Poznaj Polskę organy prowadzące szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów wycieczki. Dofinansowaniu podlegają wycieczki szkolne jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł i trzydniowe – do 15 tys. zł. (PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/