Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Trwa „Staropolskie kolędowanie”. Wystąpią Guzowianki

Trwa wielkie powiatowe „Staropolskie kolędowanie”. 15 stycznia o godzinie 10 w kościele w Suchej, wystąpią „Guzowianki”.

Podczas styczniowych koncertów w Powiecie Radomskim, prezentowane są popularne kolędy i pastorałki, ale także piękne, nieco już zapomniane i rzadziej wybrzmiewające utwory tego typu z okresu staropolskiego, stąd nazwa cyklu. Do tej pory odbyły się już koncerty w Pelagowie – Trablicach i Iłży, ale na wszystkich chętnych czekają jeszcze trzy spotkania. Najbliższe zaplanowane jest na godzinę 10 w niedzielę 15 stycznia w kościele pw. św. Idziego w Suchej (gmina Pionki), podczas tego spotkania wystąpi Młodzieżowy Zespół Ludowy „Guzowianki”.

Guzowianki ruszają z castingiem do zespołu

Zespół powstał w 2014 r. i składał się głównie z uczniów oraz absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej w Guzowie. Teraz, chętni do dołączenia do grupy, gotowi są dojeżdżać na próby i po kilkadziesiąt kilometrów. Wykonania ludowych i stylizowanych na folklorystyczne utwory Guzowianek zamieszczane na internetowych serwisach muzycznych odtwarzane są już bowiem w milionach wyświetleń. Zespół ma na swoim koncie występy podczas wielu konkursów, a także przeglądów muzycznych. W 2021 r. Guzowianki przyjęły też zaproszenie PIK i jako gwiazda występowały na iłżeckim festiwalu im. Józefa Myszki. 

Formacja aktywnie działa także na polu popularyzacji folkowych tradycji swojego regionu, próbuje np. archiwizować dawne melodie, we współpracy z najstarszymi, doświadczonymi muzykami ludowymi. 

Grupę założyła i prowadzi Wioletta Fijałkowska. Jak sama przyznaje, miłość do muzyki ludowej wyniosła z domu. Muzyka ludowa była tam zawsze obecna na święta, podczas urodzin, imienin czy zwykłych spotkań towarzyskich. 

Źródło: PIK