Radom i okolice Społeczeństwo

Trwa „Tydzień Patriotyczny” w radomskim krwiodawstwie

Po raz 7. w tym roku odbywa się akcja honorowego krwiodawstwa. Wzięli w niej udział także mazowieccy terytorialsi.
Ogromne znaczenie ma każda grupa krwi, gdyż zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn nie maleje. Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu oraz samodzielnych kompanii: dowodzenia i logistycznej postanowili wziąć udział w „Tygodniu Patriotycznym” w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Terytorialsi oddali ponad 13 litrów krwi pełnej, prawie 5 litrów osocza i blisko litr płytek krwi. Do akcji zgłosiło się ponad 40 żołnierzy.
To moje trzecie, ale na pewno nie ostatnie oddawanie krwi. Jako żołnierze powinniśmy być gotowi do pomocy i poświęceń dla drugiego człowieka. To taki nasz “dar krwi” – nie musimy jej przelewać na polu walki, więc przelewamy krew tu – w stacji krwiodawstwa w słusznym celu pomocy osobom chorym
– mówi szer. Paulina Kundys.
Krew codziennie ratuje ludzkie życie i odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. To właśnie dzięki niej lekarze mają szanse odmienić los pacjentów, którzy walczą o zdrowie w polskich szpitalach
– zachęca szer. Piotr Skowron, który na swoim koncie ma już 8 litrów oddanej krwi, a teraz planuje zostać dawcą immunizowanym.
„Tydzień Patriotyczny” to akcja, której głównym celem – obok uzupełnienia zapasów krwi – jest upamiętnienie bohaterów walk o wolność Polski. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przededniu 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Na krwiodawców, którzy w terminie od 6 do 13 listopada oddadzą krew w stacji w Radomiu, oddziale terenowym w Grójcu lub podczas akcji wyjazdowych czekają specjalne upominki.

Źródło informacji i foto: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej