O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Uczennica z Radomia zajęła I miejsce w krajowym konkursie biblijnym

Uczennica z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Katolickie Civitas Christiana. Konkurs przebiegał pod hasłem „Poczuj radość Ewangelii”.

Najlepsza w biblijnym konkursie była Maja Sałek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Filipa Neri w Radomiu, która wcześniej wygrała etap diecezjalny. W ogólnopolskiej edycji konkursu uzyskała maksymalną liczbę punktów, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej.

Jak mówiła Maja Sałek swoje zwycięstwo zawdzięcza tylko i wyłącznie Bogu, który dał jej siłę do codziennej nauki. Wyraziła również wdzięczność swojemu katechecie ks. Karolowi Warchołowi. Za modlitewne wsparcie podziękowała bliskim i parafii, do której należy.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbywał się w dniach 5 – 6 czerwca w Niepokalanowie. Z naszej diecezji zakwalifikowało się trzech laureatów.

W 27. edycji finału udział wzięło blisko 130 osób ze wszystkich polskich diecezji. Konkurs był na wysokim poziomie, dotyczył wiedzy z Księgi Powtórzonego Prawa oraz Listu św. Pawła do Hebrajczyków. Pytania były bardzo szczegółowe, m.in. należało znać nazwy hebrajskie. Konkurencja była duża. Nasza laureatka wygrała po odpowiedzi na dodatkowe pytanie.

Część pisemna konkursu miała miejsce w poniedziałek 5 czerwca. Najpierw uczestnicy wzięli udział w Nabożeństwie Słowa Bożego, w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbe, które poprowadził ks. Dariusz Kucharek z Drohiczyna. Potem swoim świadectwem podzielił się ks. Rafał Kaniecki – Kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego w Polsce. Osoby biorące udział w konkursie miały też możliwość spotkania z Michałem Kondratem – reżyserem filmu pt. „Prorok” i z grającymi tam aktorami. Odbyła się też projekcja filmu „W służbie…”, zrealizowanego przez Telewizję Polską, pokazującego, na czym polega praca kapelanów w Wojsku Polskim.

Drugiego dnia osoby biorące udział w konkursie, uczestniczyły we Mszy św. celebrowanej w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, pod przewodnictwem abp Adriana Galbasa z archidiecezji katowickiej. Po ogłoszeniu wyników pierwszej części konkursu, młodzież przystąpiła do etapu ustnego.

Zwycięzcy z trzech pierwszych miejsc, oraz ich katecheci otrzymali w nagrodę wyjazd pielgrzymkowy do Ziemi Świętej. Uczestnicy, którzy zajęli miejsca od czwartego do siódmego wyjadą na pielgrzymkę do Wilna. W tym roku dodatkowo została jeszcze wylosowana jedna osoba spoza szczęśliwej siódemki, która również pojedzie ze swoim katechetą na pielgrzymkę do Wilna.

Siedem najlepszych osób będzie mogło bez egzaminów wstępnych podjąć studia dzienne na jednej z ponad 20 renomowanych uczelni wyższych. Wśród nich są: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski  Jana Pawła II, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Mają do wyboru kilkanaście kierunków kształcenia.

Wśród nagród były również upominki rzeczowe, takie jak książki i różne gadżety.

Od tamtego roku każdy finalista, zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego jest tzw. apostołem Bożego Słowa. Otrzymuje do następnego finału specjalnie przygotowany przez Edycję św. Pawła egzemplarz Pisma Świętego, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Ks. Marcin Rogala, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana zapowiedział, że w przyszłym roku tematyką konkursu będzie Księga Sędziów i Dzieje Apostolskie.

 

Źródła: radioplus.com.pl   /  e-civitas.pl

Foto: facebook.com/konkursbiblijny