Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Uliczne Drogi Krzyżowe w Niedzielę Palmową

Uliczne Drogi Krzyżowe organizowane są w kilku miejscowościach diecezji radomskiej. Przejdą one 2 kwietnia, w Niedzielę Męki Pańskiej i będą im towarzyszyły papieskie akcenty. Główne nabożeństwo odbędzie się na ulicach Radomia.

Radomska Droga Krzyżowa będzie miała miejsce o godz. 19.00. Na jej czele będą niesione repliki symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona Matki Bożej.

Uczestnicy nabożeństwa wyruszą z placu przy kościele św. Jana Chrzciciela (fara) i i przejdą ulicą Żeromskiego do Katedry Opieki NMP. Modlitwie będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk, który poprowadzi rozważania stacji Drogi Krzyżowej. Będą to teksty rozważań, które przygotował w 2005 r. kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W Wielki Piątek tamtego pamiętnego roku odbyła się pierwsza Droga Krzyżowa, w której papież Jan Paweł II nie uczestniczył fizycznie.

Do uczestnictwa w wielkopostnym nabożeństwie, w tym szczególnym dla Polaków dniu zaprasza biskup radomski Marek Solarczyk.

– Tego dnia będziemy przeżywać rocznicę odejścia do domu Ojca Jana Pawła II. Ten dzień będzie okazją do naszego zjednoczenia z Ojcem Świętym. On wzywał nas wielokrotnie, abyśmy szli za Chrystusem, szanowali i stawali w obronie krzyża. Stańmy w tajemnicy krzyża razem z Janem Pawłem II – mówił bp Solarczyk.

Do udziału w ulicznej Drodze Krzyżowej zachęca również Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. Marek Fituch.

– Pragniemy pozostać przy tej pięknej tradycji, stanowiącej rodzaj wspólnego podsumowania naszego przeżywania Wielkiego Postu i bardziej bezpośredniego wejścia w tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa uobecnianej w liturgii Wielkiego Tygodnia – powiedział ks. Marek Fituch,

Z kolei diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marusz Chamerski zaznaczył, że tradycją stało się, że obchody Niedzieli Palmowej to czas stawania przy krzyżu Chrystusa w czasie ulicznej Drogi Krzyżowej.

– Chcemy razem stanąć we wspólnej modlitwie Drogi Krzyżowej. Będziemy za wstawiennictwem Jana Pawła II wypraszać potrzebne łaski i pokój dla naszego narodu – powiedział ks. Chamerski.

Do udziału w nabożeństwie wielkopostnym organizatorzy radomskiej ulicznej Drogi Krzyżowej zapraszają wszystkich mieszkańców Radomia i okolic.

Uliczne Drogi Krzyżowe odbędą się także w Skarżysku-Kamiennej, w Końskich i w Kozienicach.

Na Drogę Krzyżową w obronie świętości Jana Pawła II, na godz. 19.00 zaprasza parafia MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Wyruszy ona z kościoła św. Brata Alberta i dojdzie do Ostrej Bramy. Duszpasterze zachęcają do udziału wszystkie grupy duszpasterskie, aby dały w ten sposób świadectwo wiary i okazały wdzięczność świętemu papieżowi.

Również o godz. 19.00 wyruszy Droga Krzyżowa z kolegiaty św. Mikołaja w Końskich do kościoła Chrystusa Odkupiciela. Na jej czele będą niesione relikwie św. Jana Pawła II. Uczestnicy będą dziękować Bogu za życie świętego papieża i za jego pontyfikat, oraz modlić się o zachowanie dziedzictwa jego nauczania.

Natomiast ulicami Kozienic przejdzie tzw. Biały Marsz Papieski w obronie św. Jana Pawła II, który jest inicjatywą społeczną. Będzie on połączony z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się po Mszy Świętej, o godz. 12.00 przed pomnikiem Jana Pawła II przy kościele św. Krzyża w Kozienicach.

 

Źródło: ekai.pl

Foto: radioplus.com.pl