O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Upamiętnienie ustanowienia kościoła w Starej Błotnicy Sanktuarium Maryjnym

Upamiętnienie ustanowienia kościoła w Starej Błotnicy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia odbędzie się we wtorek 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Będzie to 60. rocznica tego ważnego dla Ziemi Radomskiej wydarzenia.

Uroczyste obchody rozpoczną się koncertem pieśni maryjnych w wykonaniu zespołu ludowego „Błotniczanki”. Następnie o godz. 12.00 będzie sprawowana Msza św. odpustowa pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka.

Kościół w Starej Błotnicy został ogłoszony sanktuarium maryjnym 25 lutego 1963 r. Oficjalnie nosi nazwę Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani i Królowej Ziemi Radomskiej. Dekret wydał biskup diecezjalny sandomierski Jan Kanty Lorek.

Miejscowość Stara Błotnica jest jedną z najstarszych na terenie ziemi radomskiej. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII w. Była to wieś szlachecka, której nazwa wywodzi się od jej właścicieli, Błotnickich herbu Doliwa.

Parafia błotnicka także istnieje od kilku stuleci. Niektóre źródła podają przełom XII i XIII wieku, inne II połowę XIV w. Na początku XVI w. była jedną z największych parafii na płd. granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Należało do niej 20 wsi razem z bogatym uposażeniem.

Początkowo kościół parafialny był drewniany, nosił tytuł św. Piotra Apostoła. Z upływem lat zaczął niszczeć i w związku z tym, w 1759 r. zdecydowano o budowie świątyni murowanej, w stylu późnobarokowym. Konsekracji nowej świątyni, już p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny dokonał 8 września 1868 r. biskup sandomierski Józef Michał Juszyński.

W błotnickiej świątyni znajduje się słynący łaskami cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, którego powstanie datowane jest na okres między końcem XIV, a końcem XVI w. Nie są jednak znane okoliczności i czas od kiedy obraz się tam znajduje. Po latach nadano mu inny kształt, dokładając do niego drewniane elementy. Był też na przestrzeni wieków kilkakrotnie przemalowywany. Po ponownej konsekracji kościoła w 1868 r. cudowny obraz ozdobiono srebrnymi sukienkami i umieszczono z polecenia biskupa w ołtarzu głównym.

Pierwsze wzmianki o cudach i łaskach wyproszonych przed wizerunkiem błotnickiej Madonny zanotowano w kronikach w 1403 r., potem w 1448 r., i ok. 1511 r. Spisywanie otrzymanych łask i doznanych cudów rozpoczęto w XVII w. Niestety księga w której je odnotowywano zaginęła w czasie I wojny światowej.

Z czasem zaczęło do błotnickiego kościoła przybywać coraz więcej pielgrzymów. Przybywało też wot dziękczynnych przed obrazem. W 1800 r. było ich 630. Zysk ze sprzedaży tych darów przeznaczono na budowę i wykończenie świątyni, które to prace ukończono w 1913 r.

Sława obrazu Matki Bożej Pocieszenia trwająca od wieków przyczyniła się do tego, że miejsce to stało się jednym z wielu polskich sanktuariów maryjnych, a także jednym z dziewięciu sanktuariów diecezjalnych.

Wizerunek maryjny w Starej Błotnicy został koronowany dzięki staraniom bp Piotra Gołębiowskiego, który prosił o to papieża Pawła VI. Koronacji dokonał w 1977 r. kard. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja, jakiej dokonał jako metropolita krakowski.

Od 8 września 2000 r. posługę w parafii i sanktuarium, pełnią Ojcowie Paulini.

Obecnym proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium błotnickiego, oraz przeorem klasztoru oo. Paulinów jest o. Piotr Urbanek.

Źródła: radioplus.com.pl  / „Między zawierzeniem a dezintegracją” – Krzysztof Busse, IPN Lublin

Fot: blotnica.paulini.pl