O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Uroczyste obchody 18. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej

Uroczyste obchody 18. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej miały miejsce w sobotę 1 lipca w skarżyskim sanktuarium. Zostały poświęcone insygnia władzy papieskiej, ufundowane i ofiarowane jako votum dziękczynne przez kapłana diecezji radomskiej. Rozpoczęło się również świętowanie 100. rocznicy istnienia Zakładów Metalowych „Mesko” w Skarżysku-Kamiennej. 

Podczas Mszy św. dziękowano Bogu za dar koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Przewodniczył jej bp Marek Solarczyk. Poświęcił też papieskie regalia: jedwabny parasol-baldachim z papieskimi herbami, zwieńczony kulą ziemską i krzyżem, oraz dzwonek z napisem: „Bazylika Mniejsza Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej”.

Insygnia zostały ufundowane z okazji 10 rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka przez kapłana diecezji radomskiej ks. Józefa Orzechowskiego, pracującego w Niemczech, obchodzącego 10. lecie kapłaństwa. Znaki władzy papieskiej były wprowadzone do świątyni w uroczystej procesji i ustawione w prezbiterium obok tabernakulum. Będą przypominać o łączności z papieżem Franciszkiem, który 25 października 2014 r. podniósł skarżyską świątynię do godności bazyliki mniejszej.

W tym dniu rozpoczęły się również obchody jubileuszu 100. lecia istnienia Zakładów Metalowych „Mesko” S.A. w Skarżysku-Kamiennej. 

Do skarżyskiego sanktuarium przybyły poczty sztandarowe, prezes „Mesko” z zarządem, związki zawodowe, pracownicy zakładów, parlamentarzyści, samorządowcy. Byli też obecni Rycerze Grobu Bożego i Rycerze Kolumba a także Kapituła Ostrobramska, darczyńcy z Kanady, parafialne grupy duszpasterskie, mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej.

Wszystkich zgromadzonych przywitał ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Biskupa Marka Solarczyka przywitała prezes „Mesko” Elżbieta Śreniawska, która podkreśliła znaczenie sanktuarium dla miasta i przemysłu zbrojeniowego.

– To MB Miłosierdzia jest patronką Skarżyska-Kamiennej, a do tego sanktuarium co roku pielgrzymują przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Wzmacnia się poczucie wspólnoty na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju – mówiła prezes „Mesko”

Na początku liturgii Biskup Radomski powiedział:

– Wszelkie nadzieje, intencje, które nas gromadzą, uświadamiają nam, że to wszystko, co chcemy rozważać i przeżyć z szacunkiem oraz czcią dla NMP Matki Miłosierdzia, wpisuje się nie tylko w nasze życie, nie tylko w życie parafii, naszej diecezji, naszego miasta, ale wpisuje się w życie naszej ojczyzny, Kościoła świętego – mówił bp Marek Solarczyk

W homilii nawiązał do sceny zwiastowania i słów jakie skierował do Najświętszej Maryi Panny Archanioł Gabriel. Podkreślił, że te słowa powinniśmy również odnieść do siebie, bo gdy przyjmiemy do swojego życia Chrystusa, zjednoczymy się z Nim i otrzymamy niepojęte dary.

– Maryja staje wobec tego wyjątkowego posłannictwa, tej misji, aby otworzyć przed człowiekiem, aby ofiarować przez Syna Bożego ten niepojęty dar miłosierdzia i odnawiający dar Ducha Świętego, aby to co jest darem miłości Boga, objawiło się. I te słowa, które Maryja usłyszała możemy odnieść także do siebie. Uwierz na nowo w to, że cię kocham, że to, co ci ofiarowałem jest przepięknym darem mojej miłości, który ciebie będzie kształtował, który sprawi, że rozwijając się będziesz się umacniał, wzrastał. To wszystko, co przez ciebie inni otrzymają będzie również i ich umacniało i pomagało im w tym dziele wzrastania. Będzie was jednoczyło, będzie sprawiało, że to, co jest darem mojego życia, mojej miłości, mojego pokoju, wypełni was. Miłosierdzie, nadzieja i szansa na miłość – powiedział bp M. Solarczyk

Na koniec apelował, abyśmy ufali Bogu, i chcieli być sługami tych darów i dzieł, które już poznaliśmy i byśmy się o nie troszczyli, rozwijali je i prosili, aby Bóg nam je objawiał.

Po Mszy św. można było posłuchać koncertu organowego w wykonaniu Marka Toporowskiego. Towarzyszył mu na flecie Łukasz Długosz.

 

 

Źródła: radioplus.com.pl  /  radom.gosc.pl

Foto: radom.gosc.pl