O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Uroczyste otwarcie wystawy o biskupach ziemi radomskiej

Uroczyste otwarcie wystawy o biskupach ziemi radomskiej. Jej pełna nazwa to „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej”.

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 9 maja otwarto wystawę poświęconą zmarłym biskupom diecezji radomskiej oraz wybranym biskupom pochodzącym z ziemi radomskiej. Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Leszka Ruszczyka w uroczystości wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

W 2023 roku przypada 80. rocznica śmierci ks. Jana Wiśniewskiego oraz setna rocznica funkcjonowania Muzeum. Z tej okazji placówka postanowiła uczcić pamięć o ks. Wiśniewskim i radomskich duchownych, którzy przyczynili się do rozwoju Radomia i okolic.

Wystawa poświęcona jest pięciu wyjątkowym biskupom wywodzącym się z ziemi radomskiej, którzy zasłużyli się nie tylko dla diecezji radomskiej i samego kościoła w Polsce, ale także miasta Radomia. Byli to biskupi diecezjalni Edward Materski (Honorowy Obywatel Radomia), pierwszy biskup radomski i twórca diecezji, Jan Chrapek, Zygmunt Zimowski (Honorowy Obywatel Radomia), a także biskupi pomocniczy Adam Odzimek i Stefan Siczek.

Podczas uroczystości medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wicepremiera Piotra Glińskiego odznaczony został p. Wojciech Stan, radomski artysta fotograf i fotoreporter. Odznaczenie wręczył Sekretarz Stanu w MON p. Wojciech Skurkiewicz.

Źródła: gov.pl

Foto: Muzeum im. Jacka Malczewskiego / Facebook