6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powołuje Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą K9, w której oprócz żołnierzy służyć będą także psy. Jej celem jest wspieranie służb w poszukiwaniu osób zaginionych w czasie pokoju oraz wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika i poszukiwanie utraconego personelu wojskowego podczas konfliktów.
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 w 6 MBOT ma liczyć 16 osób. Będzie się składać z dowódcy, nawigatorów, planistów oraz sześciu przewodników i ich psów. Będzie to pierwsza w brygadzie etatowa grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami kontraktowymi. Na terenie jednostki wojskowej w Radomiu odbyło się już spotkanie rekrutacyjne, w którym uczestniczyli żołnierze chętni do służby w K9 oraz czworonogi. Terytorialsi, którzy zakwalifikują się do pełnienia roli przewodnika, muszą wykazać się predyspozycjami do pracy ze zwierzętami, a zgłoszone przez nich psy – zdrowiem, sprawnością fizyczną i odpornością psychiczną.
K9 – żołnierze i psy razem na szkoleniu i w służbie
Projekt K9 zakłada specjalistyczne szkolenia dla całego zespołu, szczególnie dla przewodników i ich psów, aby w pełni przygotować ich do udziału w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych instruktorów i behawiorystów z najlepszych ośrodków szkoleniowych w kraju. Przed zakontraktowaniem do grupy, duety – zwłaszcza psy – będą musiały wykazać się nabytymi umiejętnościami podczas państwowego egzaminu.
– Po certyfikacji pies otrzyma stopień wojskowy, tak jak żołnierz, od stopnia szeregowego do sierżanta. W tej grupie czworonogi odgrywają ważną rolę, ale najważniejszy jest człowiek-żołnierz. Pies służy razem z przewodnikiem, tworząc zespół. Będziemy jedną z pierwszych brygad z grupą K9 – to wielka duma, ale i odpowiedzialność. Naszym celem jest przede wszystkim wsparcie lokalnych służb w poszukiwaniach osób zaginionych i działaniach kryzysowych
mówi kapral Anna, koordynator Grupy K9 w 6 MBOT.
Na co dzień każdy żołnierz-przewodnik będzie dbał o swojego psa, zapewniając mu odpowiednią opiekę i kondycję. Rola opiekuna jest kluczowa, ponieważ od niej zależy gotowość czworonoga do realizacji zadań.
– Jestem żołnierzem 6. Mazowieckiej Brygady OT od ponad trzech lat i pełnię tu różne funkcje. Zawsze marzyłem, aby szkolić psy do działań na rzecz innych ludzi. Kiedy dowiedziałem się o powstaniu grupy poszukiwawczo-ratowniczej, uznałem, że to świetna okazja, aby służyć razem z moim psem
mówi kapral Konrad, kandydat na przewodnika w GPR K9 6 MBOT.
Działania na najwyższym poziomie
Tworzenie GPR-ów wynika z potrzeb Sił Zbrojnych RP i wyzwań współczesnego pola walki. W warunkach konfliktu zbrojnego zespoły te mają specjalizować się w poszukiwaniu utraconego personelu wojskowego na terenach zielonych, takich jak lasy i jeziora, a także w zniszczonym terenie miejskim. Będą również zajmować się wykrywaniem grup dywersyjnych przeciwnika, materiałów wybuchowych oraz broni i amunicji. Zespół ma być przygotowany do działania w sytuacjach kryzysowych, np. podczas poszukiwań osób zaginionych w trudno dostępnym terenie lub przeszukiwania gruzowisk po katastrofie budowlanej.
Projekt K9 w Wojskach Obrony Terytorialnej formalnie rozpoczął się w 2021 roku, jednak pilotażowe działania prowadzono już od 2019 roku. Do końca 2025 roku DWOT planuje utworzyć 20 grup poszukiwawczo-ratowniczych w całej Polsce. Grupy te mają wspierać system zarządzania kryzysowego w czasie pokoju, a w okresie kryzysu i wojny zwiększać zdolności bojowe WOT oraz całych sił zbrojnych.
Źródło: Fot. DWOT