W Iłży odbędzie się Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Co znalazło się w programie wydarzenia?
Już jutro w Iłży rozpocznie się Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Wydarzenie odbędzie się już po raz trzydziesty.
– Już po raz trzydziesty serdecznie zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie – Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki, który w tym roku będzie trwał aż 2 dni!
poinformowali organizatorzy.
Wyjątkowy festiwal rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:00 projekcją filmu „Rozśpiewany. Józef Myszka”. Po seansie, o godzinie 17:00, festiwal przeniesie się na Przystań Iłża, gdzie odbędą się prezentacje kapel, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Wokalnego Klubu Seniora z regionu.
Wieczorem, o godz. 19:00, uczestnicy będą mogli cieszyć się koncertem zespołu Gieni Dudki, który z pewnością wzbogaci festiwal o muzyczne przeżycia.
W niedzielę, 21 lipca, uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:15 Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży. Msza będzie odprawiona w intencji patrona festiwalu oraz wszystkich twórców ludowych biorących udział w wydarzeniu.
Po mszy, uczestnicy złożą kwiaty na grobie patrona na cmentarzu parafialnym, a następnie udadzą się na plac MGOSiR „Przystań” Iłża, gdzie odbędą się dalsze festiwalowe atrakcje.
W trakcie festiwalu zaplanowane są konkursowe prezentacje kapel, solistów oraz zespołów śpiewaczych, a także wystawy rękodzieła ludowego. Goście będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących interpretacji tekstów gwarowych oraz stosowania strojów regionalnych. Występy konkursowe będą zawierały pieśni, przyśpiewki i „wyrwasy”, w tym jeden utwór z repertuaru patrona, Józefa Myszki.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Kim był Józef Myszka?
Józef Myszka to artysta ludowy, który w swojej twórczości propagował folklor Ziemi Iłżeckiej. W ubiegłym roku powstał o nim film dokumentalny.
Artysta ludowy Józef Myszka urodził się w 1928 roku w niewielkiej wsi Błaziny Górne niedaleko Iłży. Był najmłodszym dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa. Już jako młody chłopak interesował się folklorem. Często, razem ze swoją mamą brał udział w uroczystościach ludowych w tym głównie weselach. Pasja do folkloru ludowego stała się jego sposobem na życie. Z czasem samodzielnie zaczął śpiewać i występować na weselach, początkowo w rejonie Iłży, a później na całej Ziemi Radomskiej. Jego charakterystyczny śpiew można było usłyszeć również w Sandomierzu, czy Opocznie. Śpiewał również za granicą w NRD i Czechosłowacji. Jego przedwczesna śmierć w 1964 roku przerwała dobrze zapowiadają się karierę.
Józef Myszka jest jednak ciągle obecny w pamięci mieszkańców Iłży i okolic. Aby jeszcze bardziej przybliżyć tę niezwykle barwną postać w 2023 roku powstał film dokumentalny „Rozśpiewany Józef Myszka (1928 – 1964)”.