• Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

  W Pakosławiu odsłonięto pomnik upamiętniający akcję partyzancką

  W Pakosławiu odsłonięto pomnik upamiętniający akcję partyzancką, podczas której zniszczono oddział Wehrmachtu.

  W niedzielę, 17 września 2023 roku w Pakosławiu (woj. Mazowieckie) odbyły się uroczystości, w trakcie których wspominano bohaterską akcję partyzancką, podczas której rozbito stacjonujący w Pakosławiu oddział Wehrmachtu.

  Akcja na majątek ziemski w Pakosławiu została dokonana 15 września 1943 r., gdzie stacjonował pluton żołnierzy niemieckich. Efektem tej akcji było rozbicie nieprzyjaciela, zdobycie broni, amunicji, oporządzenia oraz żywności.

  Uroczystości zaingurowała Msza Święta w odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe. Po mszy uczestnicy – w towarzystwie orkiestry dętej oraz pocztów sztandarowych – przeszli na lokalny stadion, przy którym nastąpiło odsłonięcie kamiennego obelisku przypominającego wydarzenia z czasów II wojny światowej, jak i działalność miejscowej komórki Armii Krajowej.

  W czasie wydarzenia zaprezentowano partyzanckie wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie, przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.