Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

W Przysusze zostanie wybudowana nowa siedziba sądu i prokuratury [+VIDEO]

W Przysusze powstanie nowy gmach przystosowany do potrzeb wymiaru sprawiedliwości. W poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę sądu i prokuratury – poinformowało Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości.

Obecny na uroczystości wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha zauważył, że wdrażana od kilku lat polityka zrównoważonego rozwoju polega na tym, że nie tylko największe polskie miasta powinny być wspierane, ale właśnie takie miejsca jak Przysucha.

– Odnosi się to do różnych sfer życia: ekonomii, edukacji, ochrony zdrowia czy właśnie wymiaru sprawiedliwości – podkreślił wiceminister.

Dotychczasowe siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Przysusze rozlokowane są w czterech różnych miejscach. Wkrótce będą mieć wspólną siedzibę przy ul. 11 Listopada. Będzie to nowoczesny czterokondygnacyjny gmach będzie w pełni wyposażony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku umiejscowione zostaną cztery wydziały sądu (I Cywilny, II Karny, III Rodzinny i Nieletnich oraz V Ksiąg Wieczystych) oraz Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej. Ponadto znajdować się w nim będą część biurowo-administracyjna, magazynowo-techniczna oraz pomieszczenia dla zatrzymanych.

Krótsze podróże pociągami między Radomiem a Warszawą

Systematyczna poprawa warunków funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości jest wynikiem konsekwentnej polityki przyjętej przez resort sprawiedliwości – podało biuro komunikacji MSWiA. Tylko w 2023 r. otwarto nową siedzibę Sądu Rejonowego w Płocku, rozpoczęto budowę gmachu Sądu Rejonowego w Sosnowcu oraz Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia.

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości powstają również pawilony w Zakładach Karnych w Płocku i Opolu Lubelskim. Resort podjął także decyzję o zakupie dodatkowego budynku na potrzeby Sądu Rejonowego w Pszczynie.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ jann/