Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

W Resursie Obywatelskiej opowiedzą o radomskim browarze

Już jutro, 13 lutego o godz. 18.00 Resursa Obywatelska zaprasza na kolejne, 55. już Retrospotkanie. Tym razem uczestnicy porozmawiają o słynnym radomskim browarze.

Historia tego chyba najważniejszego miejsca na piwnej mapie Radomia zaczęła się w 1812 r., kiedy przy dawnym Nowym Świecie Aleksander Kłosowski założył niewielki browar. Nowy rozdział w dziejach firmy rozpoczął się wraz z jej przejęciem przez Józefa Saskiego, który w posiadanie browaru wszedł poprzez ożenek z córką dotychczasowego właściciela.

W latach 80. XIX w. Browar Saskich stał się najsłynniejszym radomskim zakładem warzącym złoty trunek. Pozostawał w rękach rodziny Saskich do 1948 r., kiedy firmę przejął Skarb Państwa. Produkcję piwa, już pod szyldem Warki, kontynuowano tu do 1997 r., po czym nastała trwająca ponad ćwierć wieku cisza.

Postępująca degradacja zabytkowych zabudowań browaru skłaniała do przekonania, że to już definitywny koniec piwnej historii Radomia, pisanej pod adresem Limanowskiego 29.

– A jednak! Cuda się zdarzają – a może raczej należałoby powiedzieć, że są pasjonaci, którzy potrafią zdziałać cuda. Takim pozytywnym zapaleńcem, po uszy zakochanym w złotym trunku, jest Jarosław Kołsut, który na Retrospotkaniu ze szczegółami opowie o tym, jak dawny radomski Browar Saskich udało się przywrócić do życia

zapowiada Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Źródło: Resursa Obywatelska