Inwestycje Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Browar Saskich powraca do życia. Produkowane będzie tam piwo sprzed 100 lat

Browar Saskich powraca do życia. W budynku produkowane będzie piwo według receptury, która ma 100 lat.

Browar Saskich mieści się w przy ulicy Bolesława Limanowskiego 29. To właśnie tam „Browary Radomskie” będą produkować swoje piwa. Nakreślmy jednak historię obiektu.

W 1812 roku Aleksander Kłosowski założył niewielką firmę na przedmieściach Radomia, przy Nowym Świecie (obecnie ul. Limanowskiego 29). W 1831 roku, poprzez małżeństwo córki Kłosowskiego z Józefem Saskim, fabryka przeszła w ręce rodziny Saskich. Dopiero syn Aleksandra, Juliusz, zainteresował się piwowarstwem i w 1882 roku przejął zakład. Rozpoczął on kompleksową przebudowę i modernizację firmy, co stanowiło początek jej późniejszej świetności. Od 1920 roku potencjał ten był efektywnie wykorzystywany przez spadkobierców – Jana, Juliusza i Józefa, działających pod nazwą „Browar J. Saski i spółka Radom”. Obecny zespół budynków głównie powstał w wyniku rozbudowy w latach 1879-1896.

W okresie I wojny światowej działalność została zawieszona, lecz udało się wznowić ją w 1918 roku. Po dziesięciu latach, czyli w 1928 roku, osiągnięto produkcję na poziomie zbliżonym do okresu przed wojną. W czasach międzywojennych przeprowadzono modernizację budynku administracyjnego oraz bramnego. W 1948 roku browar został przejęty przez skarb państwa. W 1997 roku grupa Żywiec, która wcześniej działała na tym terenie, zawiesiła dotychczasową działalność, przekazując browar miastu. W 2004 roku sprzedano urządzenia produkcyjne.

Zabudowania Browaru Saskich na fotografii z okresu międzywojennego fot. S. Sybilski. Ze zbiorów Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

Przez lata próbowano znaleźć zainteresowanych kupnem nieruchomości, jednak bez skutku. Pomysły na nowe wykorzystanie kompleksu pozostawały jedynie w sferze marzeń aż do 2018 roku, kiedy to nowym właścicielem został Jarosław Kołsut, właściciel firmy Dionizos, która produkowała już regionalne kraftowe piwa pod znaną marką „Czarny Kot”.

W 2023 roku część udziałów kupił Paweł Ilczewski. Obaj panowie połączyli siły i teraz jest już pewne, że w budynkach Browaru Saskich produkować piwo będzie „Browar Radomski”.

– Technicznie jesteśmy gotowi. Ostatnia formalność, jaka nam została, to odbiór przez sanepid. Mam nadzieję, że przejdziemy go sprawnie i jeszcze w styczniu produkcja się rozpocznie

mówił Paweł Ilczewski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Na początek w kadziach warzyć się będą piwa z linii „Czarny Kot” oraz piwa smakowe. Równolegle ma rozpocząć się produkcja piwa sprzed 100 lat. Chodzi o piwo El. W posiadaniu oryginalnej receptury jest Jarosław Kołsut.

– I choć receptura będzie ta sama, to smak może być inny. Przede wszystkim przez te 90 lat zaszły ogromne zmiany technologiczne, linie produkcyjne wyglądają zupełnie inaczej. Inna jest też jakość produktów, zwłaszcza słodu. Moja żona prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne, w produkcji będziemy używać naszego jęczmienia

mówił Paweł Ilczewski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Piwa mają być wprowadzone do sprzedaży na przełomie lutego i marca. Później, firma chce rozszerzyć produkcję o mocniejsze alkohole.