Inwestycje Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Browar Saskich powraca do życia. Produkowane będzie tam piwo sprzed 100 lat

Browar Saskich powraca do życia. W budynku produkowane będzie piwo według receptury, która ma 100 lat.

Browar Saskich mieści się w przy ulicy Bolesława Limanowskiego 29. To właśnie tam „Browary Radomskie” będą produkować swoje piwa. Nakreślmy jednak historię obiektu.

23 kwietnia 1812 r. Aleksander i Marcjanna Kłosowscy kupili od Wojciecha Łodwigowskiego posesję na Nowym Świecie z domem przeznaczonym na kuźnię, aby uruchomić browar, co mogło mieć miejsce jeszcze w tym samym roku. Przed swoją śmiercią 13 stycznia 1824 r., Aleksander oddał zakład w dzierżawę Fryderykowi Bohmowi. Wówczas browar był wyposażony w kocioł piwny, kadź zlewną, 140 beczek piwnych, 2 porterówki i sprzęt do produkcji piwa. 

W 1827 r. Marcjanna Kłosowska wydzierżawiła browar Lorentzowi na dwa lata. 30 kwietnia 1829 r. poślubiła piwowara Jana Piltza, który prawdopodobnie przejął prowadzenie browaru. 

1 lipca 1837 r. Anna Kłosowska, córka Aleksandra i Marcjanny, poślubiła Józefa Saskiego, zarządcę radomskich dóbr miejskich. Browar powiększył majątek rodziny Saskich. Ich syn, Juliusz Cyriak, urodzony 5 marca 1848 r., przejął zarządzanie browarem po okresie dzierżawy przez Józefa Malsona i Filipa Keplera. Juliusz zdobywał wiedzę piwowarską w Warszawie i Moskwie, a praktykował w Niemczech i Austrii. 

W 1879 r. rozpoczął modernizację browaru, zastępując drewniane budynki murowanymi, instalując maszynę parową i silnik spalinowy. Powstały również lodownia i słodownia. W 1907 r. browar zatrudniał 20 osób i produkował piwa takie jak Zwyczajne, Eksportowe, Lagrowe bawarskie, Pilzneńskie i Porter. Juliusz otworzył również browar i słodownię w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą później prowadził jego syn Stanisław. 

25 września 1880 r. Juliusz poślubił Józefę Gacką. Z ich dzieci piwowarstwem zajęli się Józef, Jan Władysław i Stanisław Leon. Jan Władysław praktykował w Browarze Parowym Braci Kijok i Sukcesorów F. Jensza od 15 lipca 1906 r. do 15 stycznia 1907 r. 

Juliusz Saski zmarł 7 grudnia 1918 r. Browar odziedziczyli jego synowie: Jan Władysław, Józef i Juliusz. 4 lipca 1924 r. założyli spółkę „J. Saski i S-ka”, prowadzącą Browar Parowy w Radomiu przy ul. Nowy Świat 3.

W czasach międzywojennych przeprowadzono modernizację budynku administracyjnego oraz bramnego. W 1948 roku browar został przejęty przez skarb państwa. W 1997 roku grupa Żywiec, która wcześniej działała na tym terenie, zawiesiła dotychczasową działalność, przekazując browar miastu. W 2004 roku sprzedano urządzenia produkcyjne.

Zabudowania Browaru Saskich na fotografii z okresu międzywojennego fot. S. Sybilski. Ze zbiorów Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

Przez lata próbowano znaleźć zainteresowanych kupnem nieruchomości, jednak bez skutku. Pomysły na nowe wykorzystanie kompleksu pozostawały jedynie w sferze marzeń aż do 2018 roku, kiedy to nowym właścicielem został Jarosław Kołsut, właściciel firmy Dionizos, która produkowała już regionalne kraftowe piwa pod znaną marką „Czarny Kot”.

W 2023 roku część udziałów kupił Paweł Ilczewski. Obaj panowie połączyli siły i teraz jest już pewne, że w budynkach Browaru Saskich produkować piwo będzie „Browar Radomski”.

– Technicznie jesteśmy gotowi. Ostatnia formalność, jaka nam została, to odbiór przez sanepid. Mam nadzieję, że przejdziemy go sprawnie i jeszcze w styczniu produkcja się rozpocznie

mówił Paweł Ilczewski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Na początek w kadziach warzyć się będą piwa z linii „Czarny Kot” oraz piwa smakowe. Równolegle ma rozpocząć się produkcja piwa sprzed 100 lat. Chodzi o piwo El. W posiadaniu oryginalnej receptury jest Jarosław Kołsut.

– I choć receptura będzie ta sama, to smak może być inny. Przede wszystkim przez te 90 lat zaszły ogromne zmiany technologiczne, linie produkcyjne wyglądają zupełnie inaczej. Inna jest też jakość produktów, zwłaszcza słodu. Moja żona prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne, w produkcji będziemy używać naszego jęczmienia

mówił Paweł Ilczewski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Piwa mają być wprowadzone do sprzedaży na przełomie lutego i marca. Później, firma chce rozszerzyć produkcję o mocniejsze alkohole.