Ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic administracyjnych Radomia. Władze Radomia chcą, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2026 roku.
W poniedziałek, 23 grudnia rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie proponowanych zmian granic administracyjnych Radomia. Dotyczy to w sumie pięciu obszarów położonych w gminach Jedlnia-Letnisko, Kowala, Jastrzębia i Jedlińsk.
Dwa z nich mają szansę stać się nowoczesnymi strefami przemysłowymi. Teren położony w Rajcu Szlacheckim, w gminie Jedlnia-Letnisko ma powierzchnię ok. 100 hektarów. Graniczy z drogą krajową nr 12 i linią kolejową. Jest to jednocześnie teren położony stosunkowo blisko lotniska.
Z kolei teren w gminie Kowala to 80 ha położonych w Trablicach, między liniami kolejowymi prowadzącymi w kierunku Kielc i Tomaszowa oraz między obwodnicą południową i przedłużeniem ulicy Krychnowickiej.
– Chcemy w tych miejscach stworzyć nowoczesne przestrzenie inwestycyjne, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Wólki Klwateckiej czy Wośników. Planujemy dla tych terenów uchwalić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i w ten sposób umożliwić tam realizację inwestycji przemysłowych. To szansa na nowe miejsca pracy zarówno dla radomian jak i mieszkańców regionu
mówi sekretarz miasta Rafał Górski.
Kolejna proponowana zmiana dotyczy przyłączenia do Radomia terenu w dolinie Pacynki, położonego na terenie gminy Jastrzębia. Tu w przyszłości mógłby powstać duży zbiornik wodny pełniący m.in. funkcję rekreacyjną.
W dwóch pozostałych przypadkach proponowane zmiany mają na celu uporządkowanie kwestii związanych z położeniem ulic biegnących wzdłuż granicy Radomia i ościennych gmin. Dotyczy to ulicy Orkana (granica z gminą Jedlińsk) oraz ul. Hermanowicz (granica z gminą Jedlnia Letnisko).
Konsultacje społeczne dotyczące proponowanych zmian potrwają do 13 stycznia. Mieszkańcy Radomia będą mogli osobno ocenić każdą z pięciu przedstawionych propozycji. Ankieta oraz szczegółowe mapki są dostępne na stronie konsultacje.radom.pl.
Ogłoszone przez Prezydenta Radomia konsultacje są obligatoryjnym elementem procedury zmiany granic administracyjnych. Swoje opinie w tej sprawie mają przedstawić także rady gmin objętych wnioskiem. Ostateczna decyzja w sprawie zmiany granic administracyjnych będzie należała do Rady Ministrów. Władze Radomia chcą, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2026 roku.
Źródło: UM Radom