Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

We wsi Wir k. Potworowa odbędzie się Tabor Radomski

We wsi Wir k. Potworowa odbędzie się Tabor Radomski. Będzie to spotkanie z muzycznymi tradycjami polskiej wsi.

Tabor Radomski to letnia szkoła tradycji, która poświęcona jest bogatemu dziedzictwu kulturowemu Ziemi Radomskiej. Wraca w te tereny po prawie 20 latach przerwy. Tym razem odbędzie się w dniach 1 – 4 sierpnia we wsi Wir k. Potworowa.

– Będzie to spotkanie z muzycznymi tradycjami polskiej wsi w którego centrum są lokalne społeczności, a przede wszystkim mistrzowie i mistrzynie – tańca, śpiewu oraz gry na instrumentach. Przez kilka dni będziemy nie tylko uczyć się od nich, ale także wykorzystywać zdobyte umiejętności podczas zabaw tanecznych

przekazali organizatorzy wydarzenia.

Wydarzenie nawiązuje do idei taborów węgierskich domów tańca, upowszechnionej w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca. Cechą różniącą tabor od typowych festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność, podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą.

Założeniem twórców Taboru jest czynny udział uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, śpiew i grę na instrumentach. Warto dodać, że pierwszych pięć polskich taborów odbyło się w okolicach Radomia w latach 2002 do 2006.

– Region radomski, a w szczególności mikroregion kajoków, słynie z unikalnych trójmiarowych melodii – oberów. Kiedyś wzbudzały one zachwyt XIX w. badaczy wiejskiej muzyki, a dziś rozpalają serca ludzi z Polski i całego świata. Stały się niekwestionowaną wizytówką regionu. Są one ośpiewywane, grane i tańczone w okolicy Przysuchy do dziś. Jak pisał Oskar Kolberg – wybitny badacz polskiego folkloru, urodzony w niedalekiej Przysusze: “Oberek jest tutaj ruchliwszy niż gdzie indziej”

czytamy w opisie wydarzenia.

Wydarzenie stworzy przestrzeń do spotkania dla lokalnej społeczności oraz miłośników muzyki tradycyjnej z Polski i Świata. Głównym miejscem wydarzenia będzie teren remizy OSP.

W wydarzeniu wezmą mistrzynie i mistrzowie z regionu m.in.: Marianna i Tadeusz Cieślakowie, Krystyna i Kazimierz Dudowie, Krystyna Gaca, Bogusława Grzywa, Marianna Hałas, Barbara Kietlińska, Genowefa Kopytowska, Maria Siwiec, Kazimierz Białek, Stanisław Bielawski, Henryk Gwiazda, Józef Kędzierski, Mieczysław Kędzierski, Jan Kmita, Andrzej Malik, Jan Manowiecki, Bolesław Mocarski, Tadeusz Mocarski, Józef Pańczak, Ryszard Piecyk, Stanisław Piejak, Piotr Sikora, Tadeusz Tarnowskii.

A także ich uczniowie m.in.: Katarzyna Andrzejowska, Katarzyna Zedel, Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Antoni Hasso Agopsowicz, Mateusz Dobrowolski, Remigiusz Mazur-Hanaj, Czesław Pióro, Witold Wojciechowski, Piotr Zgorzelski.

Tabor organizują fundacje Republika Radomska i Muzyka Zakorzeniona oraz stowarzyszenie Podwórkowe Anioły, we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami, m.in: gmina Potworów, gmina Rusinów, Koło Gospodyń Wiejskich z Wiru oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wirze, Brzmieniami Radomszczyzny i Kielecczyzny, Akademią Tańca Tradycyjnego, fundacją Kultura za Miedzą.

Więcej informacji dotyczących wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo TUTAJ.

Źródło: tyndyryndy.pl