Radom ponownie stanie się miejscem, gdzie kino nie tylko opowiada historie, ale prowokuje do myślenia, kwestionuje porządek i przywraca sens słowu „wolność”. Od 9 do 12 lipca w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odbędzie się 4. edycja FREEDOM Film Festival organizowanego przez Stowarzyszenie FILMFORUM. To wydarzenie, które nie tylko prezentuje kino, ale także inspiruje do refleksji, rozpala dyskusje i przypomina, że wolność – osobista, twórcza, społeczna – to codzienne wyzwanie, a nie pusty slogan.
Tegoroczna edycja rozpocznie się od dwóch konkursów – Polskiego i Międzynarodowego – w ramach których zaprezentowanych zostanie łącznie 41 filmów krótkometrażowych. Produkcje te pokazują, że krótka forma może nieść długotrwałe emocje i znaczenia. W Konkursie Polskim widzowie zobaczą 25 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych podejmujących tematykę straty, wykluczenia, tożsamości, dziedzictwa, żałoby czy dorastania.
Jury w składzie Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Sebastian Stankiewicz i Andrzej Wolf oceni filmy, które są formalnie odważne, emocjonalnie poruszające i społecznie niewygodne. Selekcja, jak tłumaczy Marta Karnkowska, została stworzona z myślą o tym, by pokazać różnorodność i siłę współczesnego polskiego kina krótkometrażowego, jego głos – świadomy, odważny i wolny.
Międzynarodowy Konkurs to zestaw 16 filmów z różnych stron świata, przygotowany przez Annę Andriushchenko i Łukasza Adamskiego. To opowieści o wojnie w Ukrainie i Syrii, napięciach na Bliskim Wschodzie, ale też o niewidocznych formach zniewolenia: presji społecznej, uzależnieniu od technologii, oczekiwań narzucanych przez innych. Jury w składzie Jan P. Matuszyński, Magdalena Kamińska i Mara Tamkovich wybierze najlepszy z nich, kierując się siłą przekazu i uniwersalnością tematu.
Oprócz konkursowych seansów, w sobotę 12 lipca zaplanowano trzy wyjątkowe pokazy specjalne. Publiczność zobaczy pełnometrażowy debiut Mary Tamkovich „Pod szarym niebem” – historię inspirowaną losem białoruskiej dziennikarki Katsiaryny Andryeyevej, która w 2020 roku została aresztowana za relacjonowanie protestów. Filmowi towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserką prowadzona przez Łukasza Adamskiego. Kolejnym filmem będzie „Rysopis znaleziony po latach” – portret Wojciecha Jerzego Hasa autorstwa Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego. To intymny dokument o cenie twórczej niezależności, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem, poprowadzone przez dr Annę Wróblewską. Dzień zakończy pokaz klasycznego „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy z udziałem Małgorzaty Potockiej, z którą rozmowę poprowadzi Marta Karnkowska.
Uroczysta gala zamknięcia odbędzie się w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. To tam poznamy laureatów Złotego i Platynowego Łucznika – nagród przyznawanych przez jury konkursów. Galę zwieńczy koncert Pawła Domagały – artysty pochodzącego z Radomia, który swoją twórczość opiera na niezależności, autoironii i emocjonalnej szczerości. Będzie to muzyczne zakończenie festiwalu w duchu refleksji i intymności, a nie medialnego szumu.
Nowością tegorocznej edycji jest program FUSE – europejska wymiana filmowa z udziałem młodych twórców i twórczyń z Polski, Francji, Norwegii i Ukrainy. To przestrzeń dla warsztatów, pitchingów i paneli dyskusyjnych, mających na celu wspólne poszukiwanie języka filmowej wolności. Uczestnicy wezmą także udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach 10. edycji programu INTERFILMLAB, który wspiera eksportowe i międzynarodowe ambicje polskiego przemysłu filmowego.
Wieczory podczas festiwalu to również czas na integrację i relaks w klubie festiwalowym PaTaThai. W środę i czwartek oprawę muzyczną zapewni SOUND OF MUSIC – zmysłowy miks brzmień sprzyjający rozmowom i wymianie myśli. W piątek DJ-e zadbają o energię i wspólne świętowanie w rytmie CATCH THE VIBE. Z kolei sobota przyniesie muzyczne wyciszenie pod znakiem WIND DOWN, będące symbolicznym zakończeniem festiwalu.
Źródło: UM Radom