Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Wiosna w Muzeum Wsi Radomskiej

Wiosnę w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie Koncert Pasyjny. Jakie wydarzenia przygotowano jeszcze?

We wtorek, 12 marca 2024 roku w Amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów, podczas której dyrektor placówki, Ilona Jaroszek zapowiedziała i zaprosiła zwiedzających na rozpoczynający się wiosenny, artystyczny sezon w skansenie.

W marcu będą koncerty i przede wszystkim obchody Niedzieli Palmowej, kwiecień upłynie pod hasłem wystaw, a maj rozpocznie znana i licznie odwiedzana przez publiczność impreza pt. „Koń w tradycji polskiej”.

Poniżej zamieszczamy program wydarzeń rozpoczynających wiosnę w Muzeum Wsi Radomskiej.

Koncert pasyjny, MOK, (bilet ulgowy 10 zł)

17.03.2024 r. (niedziela) godz. 18.00

Koncerty pasyjne wpisują się w refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc.

17 marca 2024 r. w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wystąpią znakomici artyści, Servi Domini Cantores.

Ojciec Rafał Kobyliński – tenor, dr wokalistyki, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Katolickiego Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Lubilnie, jezuita, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Collegium Joanneum.

Ksiądz Robert Kaczorowski – baryton, dr hab. sztuki muzycznej (wokalistyka), absolwent Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Akademii Muzycznej  im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziałach: instrumentalnym (organy) i wokalnym, doktorat sztuki muzycznej zdobył w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zaś stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej uzyskał w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, adiunkt w Akademii Muzycznej w Gdańsku, proboszcz parafii św. Mikołaja w Szemudzie.

Ksiądz Paweł Sobierajski – tenor, dr hab. wokalistyki oraz dr nauk pedagogiczno-teologicznych, duszpasterz środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

Ojciec Tomasz Jarosz – baryton, redemptorysta, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego  w Krakowie,  dr wokalistyki.

Mirella Malorny – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu oraz w klasie kameralistyki, współpracuje z wybitnymi śpiewakami – solistami m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej, oraz instrumentalistami (Metropolitan Opera New York, New York City Opera, Goeteborg Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach), laureatka licznych nagród za wyróżniający akompaniament.

Warsztaty etnograficzne wykonywania palm i pisanek wielkanocnych, prowadzone przez twórczynie ludowe z regionu opoczyńskiego – Mariannę Rzepkę i jej córkę Bożenę Dulnikiewicz z Bielowic.

14-15.03. 2024 r. (czwartek-piątek) 

Zapisy – Tel: 48 675 22 48

W godz. 8.00 – 15.00 w tych dniach odbędzie się kiermasz wielkanocny z tradycyjnym rękodziełem z regionu opoczyńskiego.

Rodzinne warsztaty wielkanocne- zdobienie pisanek i wykonywania palm, godz. 15.00-17.00 (bilet specjalny – 1 zł)

23.03.2024 r. (sobota)

Rodzinne warsztaty wielkanocne

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach wielkanocnych, które odbędą się w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze 23.03.2024 r. w godz. 15.00-17.00. Podczas warsztatów będziemy tworzyli palmy i pisanki.

Na zajęciach poprzedzających Niedzielą Palmową, nauczymy się wykonywać palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły oraz pisanki do koszyczka wielkanocnego. Uczestnicy zajęć przynoszą ugotowane jajko w skorupce, z którego zrobimy pisankę metodą batikową i nie tylko.

Bilet: 1 zł., Tel: 48 675 22 48

Niedziela Palmowa

24 marca 2024 roku

Godz. 10.00 – 18.00 

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona w Kościele na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na wiosenne święto Paschy,  w Polsce nazywana jest Kwietną, Palmową lub Wierzbną. Rozpoczynamy nią Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze kościelne i domowe zwyczaje oraz obrzędy ze świętem tym związane.

Program uroczystości:

11.30 – 17.00

warsztaty pisania pisanek techniką batikową, Ośrodek Edukacji Muzealnej.

12.00

Ogłoszenie wyników konkursu pt. „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego” i wręczenie nagród laureatom, Kaplica z Rdzuchowa – Kolonii (wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”).

12.45

Formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa

13.00

Msza święta celebrowana przez ks. Biskupa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele z Wolanowa pod wezwaniem św. Doroty na terenie muzeum; podczas uroczystej mszy diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykonają Pasję – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela. Śpiewami liturgicznymi i śpiewaniem Męki Pańskiej będzie kierował ks. Andrzej Zarzycki.

14.30

Uroczyste otwarcie Dworu z Pieczysk z nową aranżacją oraz inscenizacja bitwy Powstania Styczniowego 1863-1864.

 Ponadto:

  • Wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego” – Kaplica z Rdzuchowa – Kolonii.
  • Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, m.in. palmy, pisanki, koszyki, ceramikę – Zespół wiatraków.
  • Ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona o aranżacje świąteczne.

Na uroczystości obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.

Plenerowa wystawa fotografii Tomasza Sikory pt. „Widzenie”.

Wernisaż 05.04.2024r.

Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają ludzi oraz plenery Muzeum Wsi Radomskiej, którymi zainspirował się znany i utytułowany fotografik Tomasz Sikora, podczas wizyt w skansenie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 kwietnia 2024r. o godz. 11.00. Ekspozycję oglądać będzie można w muzealnych plenerach  do końca bieżącego roku.

Kurator wystawy Sebastian Klochowicz.

Tomasz Stanisław Sikora – polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz prawie 100 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat.

Wystawa pt.: „Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie”.

11.04.2024r – 06.10.2024r.

11 kwietnia 2024 roku w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbędzie się wernisaż wystawy pt.: „Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie”.

Na parterze Domu Ludowego przedstawione zostaną tkaniny i opisane będą ich funkcje na przykładzie życia dworskiego przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane eksponaty najczęściej są rekonstrukcjami, dzięki czemu można je dotykać, czy przytulić, a tablica z próbkami tkanin dodatkowo ma wartość edukacyjną zwłaszcza dla młodszych Zwiedzających. Będzie można również obejrzeć tkaniny stosowane jako wystrój wnętrz (tj. dywany, zasłony), tkaniny pościelowe, meblowe oraz ubiory i modne ówcześnie dodatki.

Podczas zwiedzania wystawy będzie można również wystylizować się na damę lub dżentelmena z epoki i sfotografować się w muzealnej „fotobudce”.

Kuratorki wystawy: Klementyna Kozyra, Aneta Chałupka.

„Koń w tradycji polskiej”

1 maja 2024 r.

Plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze. Wydarzenie składać się będzie z trzech części, w których kolejno przedstawimy różne formy użytkowania koni i różne ich typy, tj. koń gospodarski, koń w służbach mundurowych, koń sportowy. W zagrodach muzealnych zaprezentowane zostaną warsztaty rzemieślników, których praca związana była z koniem użytkowym. Na terenie zagród zorganizowane zostaną również: wystawy pojazdów zaprzęgowych, warsztaty plastyczne dla dzieci.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej