O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Wręczono nagrodę im. Wandy Malczewskiej

Wręczono Nagrodę im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Otrzymała ją doktor Maria Cygan, lekarz posługująca w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Uroczystość odbyła się w piątek 17 maja w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu po wieczornej Mszy św.

Nagrodę w postaci statuetki przedstawiającej postać Wandy Malczewskiej wręczył bp Marek Solarczyk. Otrzymała ją doktor Maria Cygan za pomoc potrzebującym, realizowaną w ramach działalności radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów.

Przyznanie nagrody doktor Marii Cygan uzasadnił ks. Mirosław Nowak, przewodniczący Kapituły i proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu, który powiedział:

– Jako lekarz w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu dr. Cygan znana jest z wielkiego zaangażowania i poświęcenia. Pacjenci i wolontariusze hospicyjni cenią ją za bardzo ofiarną i pełną miłości pracę. Powszechna jest opinia, że pani doktor swoją posługę wykonuje z sercem i oddaniem i dlatego często już sama jej obecność oraz towarzyszenie chorym dobrze wpływa na podopiecznych oraz ich najbliższych.

ks. Mirosław Nowak

Laureatka odbierając statuetkę, podziękowała Bogu za wszystkich zebranych w kościele, za obecność jej rodziców, rodzeństwa a także za łaskę posługiwania chorym. Do posługi wśród potrzebujących i cierpiących zachęcała młodzież.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. W homilii wspomniał o Wandzie Malczewskiej, mówiąc, że była szczególnym znakiem przemawiającym do współczesnego człowieka.

– Modliła się w tym kościele, odkrywała i przeżywała sakramenty, które otrzymała i w których trwała. Była mistyczką. Dzisiaj stajemy i mówimy: wierzę, że Bóg jest w moim życiu.

bp Marek Solarczyk

Dr Maria Cygan, w Hospicjum Królowej Apostołów pracuje jako lekarz wolontariusz od 2003 r. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Medycznej. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Szpitalu Praskim w Warszawie. W 1998 r. uzyskała I stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych, w 2002 r. II stopień, a w 2003 r. specjalizację z medycyny paliatywnej. W 1994 r. podjęła pracę jako wolontariuszka w hospicjum Księży Marianów w Warszawie. Od 1998 r. do 2003 r. pracowała w hospicjum stacjonarnym i domowym Świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie, w którym był wówczas ks. Marek Kujawski.  

Gdy przyjechał do Radomiu współpracowała z utworzeniem grupy medycznej powstającego hospicjum domowego, zajmującego się pacjentami onkologicznymi, w stanie uznawanym jako nieuleczalny.

W opiekę nad chorymi w ich domach zaangażowany jest wielodyscyplinarny zespół hospicyjny, w skład którego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, duszpasterz, psycholog. 

Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu został o założone w 2003 r. przez ks. Marka Kujawskiego. Działa w pełni na zasadach wolontariatu. Wynagrodzenia za pracę nie otrzymują również lekarze, zaś wolontariusze codziennie sprawują opiekę nad chorymi – dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, w ich domach, oddalonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od Radomia.

Hospicjum mieści się w budynku starej plebani, a lekarze i pielęgniarki mają do dyspozycji kilka wysłużonych karetek. Środowisko hospicyjne zaangażowane jest również w prace związane z budową hospicjum stacjonarnego w podradomskim Sołtykowie.

Źródło: ekai.pl

Foto: radom.gosc.pl