• O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

  Wspólnoty różańcowe spotkały się w Wysokim Kole +[FOTO]

  Wspólnoty różańcowe diecezji radomskiej spotkały się w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Różaniec siłą i nadzieją chorych i cierpiących”. Wzięło w niej udział ponad 3 tys. wiernych.

  XVI Pielgrzymka Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej odbyła się 7 października w święto Matki Bożej Różańcowej. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Zaraz potem odmówiono modlitwę różańcową, a po niej konferencję wygłosił o. Rajmund Guzik OCist. Następnie ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła mówił o Papieskich Dziełach Misyjnych. Przybliżył też postać bł. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, której relikwie przywiózł do Wysokiego Koła. Zachęcał rodzinę różańcową do modlitwy za misje i podziękował za wsparcie finansowe na budowę kaplicy w miejscowości Tanga w Tanzanii.   

  Do sanktuarium w Wysokim Kole przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami, członkowie kół Żywego Różańca ze wspólnot męskich, żeńskich, dziecięcych. Były także koła zrzeszające rodziców, modlących się za swoje dzieci. Wspólnota ta została włączona do Rodziny Różańcowej w tym roku.

  Mszę św. pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka koncelebrowało ponad 80 księży. Zebranych przywitał ks. Artur Piasek, kustosz sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.  

  Radomski biskup na wstępie przyzywał orędownictwa Matki Bożej Różańcowej i prosił, aby wypraszała silną wiarę i umocnienie diecezjalnej wspólnoty Kościoła.

  W homilii bp Solarczyk zwracał uwagę na to, że różaniec daje poczucie bezpieczeństwa, gdyż jest tym, czym dla dziecka ręka mamy lub taty. Prosił Matkę Bożą, aby pomogła dostrzec obecność Boga w życiu każdego, kto modli się na różańcu   

  – I my też, kiedy bierzemy do ręki różaniec, bierzemy niemalże – w tym duchowym znaczeniu – Maryję za rękę i wołamy: Pomóż mi, abym nie zatracił tej wiary, że Bóg jest – mówił bp Solarczyk.

  Podczas Mszy św. został przekazany sztandar Stowarzyszenia Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej. Przekazali go przedstawiciele dekanatu jedlińskiego pocztowi sztandarowemu z dekanatu zwoleńskiego.

  Przed zakończeniem Mszy św. przedstawicielki Kół Żywego Różańca, przekazały ordynariuszowi radomskiemu słowa podziękowania i poprosiły o błogosławieństwo.

  – Księże biskupie, dziękujemy za twoje słowo umocnienia, za troskę i modlitwę w intencji Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej (…) Pobłogosław nas i poślij do naszych parafii i środowisk, w których żyjemy, abyśmy innych zapalili duchem modlitwy, szczególnie różańcowej – mówiły przedstawicielki Kół Żywego Różańca Diecezji Radomskiej.

  Następnie bp Solarczyk wręczył dyplomy ponad 100 członkom Żywego Różańca, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 25-, 50-, i 75-lecia.

  Za wspólną modlitwę i za tak liczne przybycie na pielgrzymkę rodziny różańcowej, podziękował ks. Szymon Mucha, diecezjalny moderator Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej.

  Spotkanie wspólnot Żywego Różańca zakończyło się koncertem zespołu „Karabanio”, który śpiewał także w czasie Mszy św. Po koncercie wszyscy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

  Źródło: radom.gosc.pl / radioplus.com.pl

  Foto: facebook.com/bpmsolarczyk