Historia Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Wspomnienia powstańca styczniowego już w sprzedaży

Wspomnienia powstańca styczniowego już w sprzedaży. Za nami prezentacja nowej publikacji wspomnień Józefa Wojdackiego.

W poniedziałek, 18 grudnia 2023 roku w Aptece Kultury odbyła się prezentacja publikacji wspomnień Józefa Wojdackiego, powstańca styczniowego.

Nowe wydawnictwo nosi nazwę „Pierwszy ślub spełniłem, resztę jak Bóg da. Wspomnienia powstańca styczniowego” i ukazało się w związku z obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Józef Wojdacki to radomianin, uczestnik kampanii Mariana Langiewicza i oficer w oddziale powstańczym Dionizego Czachowskiego naczelnika wojennego województwa sandomierskiego.

Józef Wojdacki doprowadził dnia 7 października 1916 roku do założenia w Radomiu Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania 1863 Roku i był jego prezesem aż do swojej śmierci w 1927 roku. Rękopis wspomnień znajdował się w rękach rodziny. Do zbiorów Muzeum przekazał go w 2013 roku jako depozyt, prawnuk autora Krzysztof Piotr Wojdacki. Wspomnienia obejmują lata 1860-1873.

O publikacji opowiedział Krzysztof Skarżycki – kierownik Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i autor opracowania pamiętnika.
Na wydarzeniu obecny był również prawnuka Józefa Wojdackiego – Pana Krzysztofa Piotra Wojdackiego.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano 17 rycin przedstawiających wydarzenia z okresu powstania styczniowego. Ryciny zostały wykonane w technice drzeworytu sztorcowego i ukazywały się w prasie francuskiej w latach 1863-1864.

Niektóre z nich ukazywały się na pierwszej stronie, co było dowodem żywego zainteresowania opinii francuskiej wydarzeniami w Królestwie Polskim objętym powstaniem przeciwko zaborcy.

Całe wydarzenie było nadawane na żywo. Re-transmisję można obejrzeć TUTAJ.