Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wyróżnione

Wspomóż Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu [+VIDEO]

Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu potrzebuje wsparcia. Dołóż cegiełkę do szczytnego celu.

Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu nierozerwalnie związane jest z postacią ks. Marka Kujawskiego – pallotyna. Wśród chorych znalazł się on za sprawą decyzji swojego przełożonego w 1987 roku.

– Od początku próbowaliśmy myśleć o hospicjum stacjonarnym, jednak nie było takiej możliwości, więc zaczęliśmy działać jako hospicjum domowe i tak działamy do dzisiaj – mówił ksiądz SAC Marek Kujawski.

W 2005 roku duchowny podjął rozmowy z radomskimi radnymi. Niestety, nie było posłuchu z ich strony. Planem utworzenia hospicjum zainteresowała się gmina Skaryszew, która w 2019 roku podarowała ziemię pod budowę wioski hospicyjnej. Jak ma ona wygląać? O tym mówił w wywiadzie z naszym portalem ks. Marek Kujawski.

Ks. Marek Kujawski: Budujemy wioskę hospicyjną według przypowieści o miłosiernym Samarytaninie

W ciągu 7 miesięcy – korzystając tylko i wyłącznie z datków „do puszki” – zbudowano obiekt, który ma 7,5 tys. metrów wraz z basenem rehabilitacyjnym. Niestety, mimo wielu wysiłków i wołania o pomoc samorządów i państwa, hospicjum nie otrzymało wsparcia, by móc zakończyć dzieło.

Potrzeba jeszcze 69 milionów na dokończenie głównej inwestycji oraz około 12 milionów na dokończenie domków na terenie hospicjum, w których będzie przebywał chory z rodziną.

– Budujemy to po to, żeby każdy kto będzie w takiej potrzebie, mógł korzystać z takiego miejsca – mówi ksiądz SAC Marek Kujawski.

O swojej historii i udziale w pomocy potrzebującym opowiedziała także Maria Cygan, lekarz hospicyjny.

– Do Radomia przyjechałam już prawie 25 lat temu, by pomóc zorganizować hospicjum domowe i cały system opieki hospicyjnej. Miało to trwać krótko, a rozciąga się w lata. Te lata są piękne, ciągle uczę się służyć ludziom. Chciałabym żeby było nas więcej, bo razem możemy więcej – mówi dr Maria Cygan, lekarz hospicyjny.

– Potrzebujemy każdego wsparcia, nawet dobrego słowa – podkreśla dr Maria Cygan, lekarz hospicyjny.

Zachęcamy do wsparcia budowy wioski hospicyjnej

⇒TUTAJ⇐