O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Wyjątkowe miejsce znika z mapy Radomia

Wyjątkowe miejsce znika z mapy Radomia. Księgarnia Literacka kończy swoją działalność.

W piątek, 1 września na przechodniów spacerujących ulicą Żeromskiego czekała niemiła niespodzianka – witryna Księgarni Literackiej znajdującej się przy ulicy Żeromskiego 83 opustoszała. Jak się okazuje kultowa księgarnia zakończyła swoja działalność, której początki sięgają 1989 roku.

– Od zawsze kojarzyłem ten fragment ulicy Żeromskiego z tym właśnie miejscem. Kiedyś jako chłopiec przychodziłem tam z mamą, potem zdarzało mi się tam bywać choćby po Biuletyn Kwartalny Radomskiego Towarzystwa Naukowego czy inne publikacje dotyczące naszego regionu – wspomina pan Miłosz, który skontaktował się z redakcją zaniepokojony likwidacją księgarni.

dodaje z żalem.

Może za rzadko jednak tam bywałem? Z wygody człowiek wybierał księgarnie  internetowe, a po czasie widzi jakie jego wybory przynoszą konsekwencję. W ten sposób znikają miejsca, które lokalni pasjonaci budowali od dziesięcioleci

dodaje.

Przez lata właścicielką księgarni była pani Róża Domańska, która w 2018r. obchodziła benefis swojej społeczno-kulturalnej działalności. W dowód uznania została wtedy odznaczona przez prezydenta miasta  Radosława Witkowskiego medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis, przyznawanym w celu wyróżnienia osób, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do budowy pozytywnego wizerunku Miasta Radomia.

Dziesięć  lat temu swoją działalność zakończyła najdłużej istniejąca apteka w Radomiu – “Apteka pod Orłem” mieszcząca się przy ulicy Żeromskiego 5.  Dziś, część jej wyposażenia dzięki  staraniom muzealników można podziwiać na ekspozycji w Muzeum Historii Radomia.