Materiał Partnera

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego kiedyś i dziś – co się zmieniło?

Czasy starych gabinetów, gdzie pacjenci przyjmowani byli hurtowo i leczeni bez znieczulenia są już za nami. Dziś miejsca pracy dentystów to miejsca sterylne, wyposażone w nowoczesny sprzęt. Przestarzałe urządzenia wyszły z obiegu; na ich miejsce wkroczyły ergonomiczne unity dentystyczne z dodatkowymi elementami w postaci sprawnych narzędzi do leczenia chorób zębów i przyzębia. Współczesny gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w profesjonalny sprzęt najwyższej jakości. Nie ma mowy o cięciu kosztów – w końcu w grę wchodzi komfort pacjenta. Rynek usług dentystycznych jest naprawdę szeroki; żeby wyróżnić się wśród konkurencji, trzeba nie tylko prezentować wysokiej klasy umiejętności, lecz również dysponować nowoczesnym narzędziami.

Bez jakich narzędzi nie obejdzie się żaden dentysta?

Duże elementy wyposażenia gabinetu, takie jak wspomniany wcześniej unit stomatologiczny stanowi swoistą oczywistość. Powinno się jednak mieć na uwadze fakt, że również te mniejsze sprzęty stanowią ważny element każdego gabinetu dentystycznego. Mowa tutaj między innymi o kamerach pozwalających na zaglądanie w trudne miejsca, kątnicach, ssakach, wiertłach czy ekskawatorach. Na półeczce zabiegowej nie może zabraknąć również igieł i strzykawek, które umożliwiają szybką i skuteczną aplikację znieczulenia, a także szereg materiałów przeznaczonych do wykonywania plomb zębowych. Współcześnie narzędzia stomatologiczne dzielą się ze względu na przeznaczenie. Podział zakłada ich kilka rodzajów, wśród których wyróżniamy narzędzia diagnostyczne, do opracowania twardych tkanek zęba, do odtwarzania brakujących ścian zęba, do zarabiania materiałów przeznaczonych do wypełnień, a także narzędzia do wypełniania ubytków. Każda kategoria obejmuje szereg osobnych narzędzi, jakie znaleźć można między innymi w sklepie internetowym LUBDENT. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego stanowi swoistą wizytówkę każdego lekarza. Szacuje się, że im wyższy sprzęt oraz materiały, z których korzysta się podczas wizyt, tym lepsza jakość usług. Narzędzia stomatologiczne to w końcu jeden z najważniejszych elementów w każdym gabinecie. Czego jeszcze wymaga się od współczesnych gabinetów stomatologicznych?

Główne wymogi sanitarne dla gabinetów stomatologicznych, które nie posiadają RTG

By gabinet uzyskał zgodę na funkcjonowanie od sanepidu, pomieszczenia oraz zawarte w nim urządzenia powinny spełniać określone wymagania. Ważny jest odpowiedni podział pomieszczeń oraz fakt wydzielenia wejścia do gabinetu. Kolejny punkt stanowi oświetlenie; powinno ono odpowiadać potrzebom użytkowym i warunkom, jakie określa prawo. Gabinet stomatologiczny powinien być również w pełni dostosowany do osób niepełnosprawnych. Stworzenie gabinetu przyjaznego zasadom oraz pacjentom nie należy do najłatwiejszych rzeczy; inwestycja jest jednak w stanie się zwrócić. Dbanie o komfort pacjentów sprawi, że będą oni chętniej wracać do gabinetu i polecać usługi innym. Warto więc zawczasu poszukać godnego zaufania sprzedawcy, który oferuje wysokiej klasy wyposażenie.