O tym się mówi

XV Uliczka Tradycji – „Na progu wolności”. Program wydarzenia

Okres wojenny był niewątpliwie trudnym czasem w dziejach miasta, lecz dla Radomia moment ostatecznego wycofania się Rosjan i dużo łagodniejsza austriacka okupacja miasta przyniosły przejawy powolnego „budzenia się” do niepodległości. Zaczęły powstawać grupy formalne (działające na niwach politycznych, gospodarczych i społecznych) oraz instytucje (np. Komisja Szkolna Ziemi Radomskiej). Radomianie w końcu zaczęli świętować patriotyczne rocznice, tym bardziej że mogli to robić niemal bez skrępowania. Dlatego tegorocznej „Uliczce Tradycji” towarzyszy hasło: NA PROGU WOLNOŚCI.

Podczas festynu Resursy nie zabraknie również rozrywki, której, jak się okazuje, nie brakowało mieszkańcom wspomnianych lat.

Uliczka Tradycji 2022 – sobota

W sobotę 10 września Resursa zaprasza do budynku i na dziedziniec. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 18.00 i potrwa do 21:00, a upłynie w duchu dobrej zabawy, muzyki i tańca z epoki oraz… savoir-vivre’u. W budynku Resursy zainteresowani radomianie będą mieli okazję dowiedzieć się co nieco o kanonie dobrych manier sprzed stu lat. Oprócz warsztatów savoir-vivre’u odbędą się podobne zajęcia praktyczne przybliżające sztukę układania serwetek oraz ozdabiania różnych przedmiotów metodą dekupażu. Ponadto wyłonieni w quizie radomianie będą mogli wziąć udział w pokazie sommeliera Piotra Okonia.

Natomiast na dziedzińcu Resursy warsztaty taneczne prowadzi Oliwia Lucedarska. Poznamy kroki klasycznych tańców sprzed stu lat, ale będziemy też mogli nacieszyć oczy show, którym będzie pokaz kankana. Z tańcem wiele wspólnego ma też inna sztuka sprzed tamtych czasów, dziś już trochę zapomniana – szermierka. Jej pokaz w wykonaniu grupy dowodzonej przez propagatora tego pięknego sportu – Pawła Łuk-Murowskiego, będzie niewątpliwie dużą atrakcją sobotniego wieczoru. Na deser – koncert jazzowy w wykonaniu grupy s'KWARTET, dowodzonej przez Jerzego Skwarka.

We wnętrzach Resursy będzie można obejrzeć trzy wystawy historyczne. Pierwsza to w zasadzie diorama, na której zostanie zrekonstruowane jedno z pomieszczeń lazaretu wojskowego z czasów I wojny światowej. Nie będzie to jakiś anonimowy szpital wojskowy, a konkretnie ten przeznaczony dla legionistów polskich, który mieścił się w samej Resursie. Druga z wystaw obejmie wybrane eksponaty udostępnione przez Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Będą to m.in. mundury trzech zaborczych armii, wybrane artefakty z tzw. „sztuki okopowej” oraz propagandowe pocztówki wydawane w tamtym okresie. Trzecia wystawa to najciekawsze radomskie afisze wojenne ze zbiorów kolekcjonera Tomasza Staniszewskiego.

Uliczka Tradycji 2022 – niedziela

W niedzielę od godziny 13.00 do 20.00 czeka na nas mnóstwo atrakcji w budynku Resursy oraz na ulicy struga czy placu Jagiellońskim.

Przedstawione przestrzenie staną się oczywiście okazją do spotkania z historią. Po uroczystym otwarciu festynu będziemy świadkami symbolicznej inscenizacji zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie. Zobaczymy też scenki w wykonaniu aktorów i aktorek Teatru Powszechnego w Radomiu – zaprezentują wizytę Kornela Makuszyńskiego i Władysława Stanisława Reymonta w naszym mieście w 1915 roku oraz wystąpienia Marii z Kuźnickich Walewskiej i Marii Kelles-Krauz z wiecu kobiet radomskich w 1918 roku. W epokę wprowadzą nas także scenki miejskie w wykonaniu artystów krakowskiej Grupy Locomotora (pucybut, gazeciarz, złodziej uliczny) oraz kataryniarz Dariusz Zmaza.

Grupa Pawła Łuk-Murawskiego nie tylko zaprezentuje pokaz szermierki na scenie głównej, ale i wystawę statyczną, na której będzie można zobaczyć karabiny ze wszystkich frontów I wojny światowej. Na „Uliczce Tradycji” pojawią się też rekonstruktorzy z grupy GRH „Bellum” z namiotem biura werbunkowego do legionów oraz strażacy z OSP Borkowice z retro wozem strażackim. Na miejscu nie zabraknie zabytkowych powozów i armaty z epoki. To wszystko na zewnątrz, a w sali baletowej również historyczny akcent: inscenizacja kasyna oficerskiego z epoki. Zawita tam radomski klub szachowy „Roszada”.

Artyści Operetki Wrocławskiej wraz z Teatrem Scena Kamienica z Wrocławia: Liza Wesołowska – sopran, Jarosław Janikowski – wokal itaniec oraz Adam Sychowski – fortepian, zadbają o oprawę muzyczną tegorocznego wydarzenia, którzy sprawią, że słuchacze przeniosą się w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych, które szturmem podbijały Europę. Na finał zaś – w repertuarze przygotowanym specjalnie na radomski festyn retro – zagra i zaśpiewa Ola Dzierżawska z zespołem Suweniry.

Nie zabraknie również tanecznych atrakcji. Zobaczymy między innymi kankana i elegancką odmianę burleski w wykonaniu artystek warszawskiej grupy Tancerze.pl. Panie postarają się porwać do tańca także publiczność, a to za sprawą prowadzonych przez nie warsztatów. Pokaz taneczny zaprezentuje też Oliwia Lucedarska z zespołem.

Miłośnicy X muzy będą mogli natomiast obejrzeć trzy filmy z udziałem gwiazdy kina niemego – Poli Negri. W sali kameralnej Resursy wyświetlone zostaną: Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, Żółty paszport (obydwa z 1918 roku) oraz Bestia (z 1917 roku). Dla tych, którzy wolą kontakt z żywym słowem i aktorami na scenie, Teatr Poszukiwań pod kierunkiem Katarzyny Sasal przygotował Historie damsko-męskie (do zobaczenia w sali widowiskowej). Na dziedzińcu natomiast Teatr Resursa (dowodzony przez Roberta Stępniewskiego) wystawi spektakl dla dzieci pt. Dobranocki Pana Jana.

A skoro o dziedzińcu mowa… Nie zabraknie tam atrakcji dla najmłodszych gości. Dziećmi zajmą się  profesjonalni animatorzy. Będą gry i zabawy ruchowe oraz konstrukcyjne. Starsze dzieci mają zapewnione warsztaty kaligrafii prowadzone przez LinoCat z Radomia. Dzięki nim uczestnicy poznają sztukę estetycznego pisania. W strefie dziecięcej odbędą się zajęcia plastyczne oraz warsztaty „Majsterkowo”, które podczas niedawnych imprez cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych.

Ponadto podczas „Uliczki Tradycji” znajdziemy – nie tylko tradycyjne kiermasze rozmaitości i stoiska gastronomiczne – ale i nowości, np. strefę chill-out z herbatami z całego świata.

Sobotnią odsłonę „Uliczki Tradycji” poprowadzi Ewa Waluś, pracownik Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Kamienica Deskurów), niedzielną – Magdalena Gliszczyńska, dziennikarka Radia Plus Radom.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program

W załączniku znajduje się program wydarzenia.