Radom i okolice Społeczeństwo Sport

Za nami XV Gala Mistrzów Sportu

Za nami XV Gala Mistrzów Sportu. Na wydarzeniu obecny był wybitny i utytułowany lekkoatleta, Adam Kszczot.

Tradycją już się stało, że władze Powiatu Radomskiego wraz z Powiatową Radą Sportu nagrodziły sportowców i trenerów. Rok 2023 w naszym regionalnym sporcie był wyjątkowy. Nie brakowało sukcesów. W piątek, 23 lutego w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Radomiu, młodzi sportowi laureaci odebrali nagrody za swoją ciężką pracę.

Przypomnijmy, że w tym roku nagrodzeni zostali sportowcy w dwóch kategoriach – rocznik 2008 i starsi oraz rocznik 2009 i młodsi. Tradycyjnie uhonorowani zostali też najlepsi trenerzy i wychowawcy.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny młodzi sportowcy i ich opiekunowie tak licznie przybyli na naszą galę. Nie wszyscy będą mistrzami, nie każdy będzie odnosił wielkie sukcesy, ale moim zdaniem już każdy kto idzie na trening, poczuje zapach szatni, jest już zwycięzcą. Dziękuję wszystkim młodym sportowcom, ich rodzicom, trenerom i wychowawcom za trud włożony w rozwijanie sportowej pasji

mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, który jako były mistrz Polski w zapasach, zapalony sportowiec, wie ile wysiłku trzeba włożyć, aby osiągnąć sukces.

Trzy medale dla zasłużonych

Zanim poznaliśmy tych utytułowanych, na „rozgrzewkę” zaśpiewała Patrycja Zawisza, laureatka wielu ogólnopolskich przeglądów piosenki i konkursów muzycznych. Wykonała utwory Beaty Kozidrak oraz Zbigniewa Wodeckiego.

Odbyła się wyjątkowa uroczystość. Gospodarz imprezy, Waldemar Trelka, starosta radomski wręczył trzy medale „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”. Otrzymali je: Henryk Sitkowski – wieloletni działacz sportowy z Wierzbicy. Pełnił funkcję prezesa klubu sportowego Orzeł, a później MLUKS Orlik. Podczas jego kadencji sportowcy zdobyli 80 medali na różnych imprezach.

Medal otrzymał również Tomasz Jarzembiński, który od 2002 r. pełnił funkcję wicedyrektora Publicznego Gimnazjum w Wierzbicy, a od 2010 r. był jego Dyrektorem. W tym czasie bardzo aktywnie i chętnie wspomagał działania na rzecz rozwoju MLUKS „Orlik” Wierzbica. Szczególnie dotyczyło to pomocy lokalowej w formie nieodpłatnego udostępniania sali sportowej i innych pomieszczeń szkolnych na codzienne treningi i zawody zapaśnicze. Obecnie, jako nauczyciel PSP w Wierzbicy mobilizuje swoich uczniów do udziału w zajęciach oraz zawodach zapaśniczych, promując aktywność fizyczną i rozwój młodych organizmów ludzkich poprzez sport.

Trzecią osobą, która otrzymała medal był Mirosław Piskorz, również związany z wierzbickimi zapasami od prawie 40 lat. Jego podopieczni wywalczyli niezliczoną ilość medali nie tylko podczas ogólnopolskich imprez, ale również zagranicznych. Był wielokrotnie nagradzany przez Polski Związek Zapaśniczy i Ministerstwo Sportu.

Co ciekawe, po medalach dla zasłużonych, niespodziankę dla starosty Waldemara Trelki przygotowali również członkowie wierzbickiego klubu.

Pan Profesor Adam Kszczot

Publiczność gromkimi brawami przywitała prawdziwą gwiazdę piątkowego wieczoru. Adam Kszczot to wciąż znakomity wzór do naśladowania dla młodych sportowców. Mówią o nim Pan Profesor. Dla przypomnienia, lekkoatleta, specjalizujący się w biegu na 800 metrów. Dwukrotny wicemistrz świata, halowy mistrz świata, trzykrotny (z rzędu) mistrz Europy oraz trzykrotny halowy mistrz Europy. Wielokrotny mistrz kraju. Rekordzista Polski w biegu na 600 m (stadion i hala) oraz na 800 m (hala). Olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro.

– Tego typu gale sportowe, to dla tych młodych ludzi i ich rodziców niezwykła sprawa. To nie tylko bodziec do dalszej pracy, ale też pokazanie im, że ta ciężka praca się opłaca. Ja zaczynałem tak jak wielu z nich, od biegania po podwórku, za starszym rodzeństwem, od kopania piłki, a potem dostrzeli mnie nauczyciele i trenerzy

mówił Adam Kszczot.

Wielokrotny medalista mistrzostw Europy, halowych mistrzostw Europy, mistrzostw świata opowiedział na scenie o tym co robi, jak wygląda jego życie po zakończonej karierze, a także o udziale w „Tańcu z Gwiazdami”, popularnym programie rozgrywkowym. Przyznał, że treningi taneczne nie są wcale lżejsze od lekkoatletycznych i teraz poświęca na naukę tańca nawet 5-6 godzin dziennie. Jest też autorem książki „W pogoni za mistrzem” i trenerem motywatorem, stąd przydomek „profesor”.

Na koniec gali wszyscy mogli skosztować okolicznościowego tortu, ale zanim to nastąpiło, zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać pokaz zapaśniczo – akrobatyczny zawodników Orlika Wierzbica.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Źródło: Powiat Radomski