Materiał Partnera

Zadbaj o swój dach, czyli kilka słów o istotności konserwacji

Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. To właśnie on chroni lokatorów przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, intensywnymi opadami deszczu, śniegiem, a także porywistym wiatrem. Aby jednak dach mógł w pełni spełniać swoją funkcję, nie wystarczy jedynie prawidłowo go zaprojektować i wykonać; równie istotną kwestią jest regularne sprawdzanie jego stanu oraz konserwacja. To właśnie ostatnia czynność ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich domowników. Zaleca się, by dokonywać konserwacji co najmniej raz w roku w przeciwnym razie można doprowadzić do problemów związanych między innymi ze szczelnością dachu, tym samym narażając się na dodatkowe koszty związane z jego naprawą.

Jakie problemy może przynieść brak odpowiedniej konserwacji dachu?

Jednymi z najczęściej zgłaszanych szkód, które nierzadko są bezpośrednio związane z zaniedbaniem regularnej konserwacji dachu, są przecieki. Nieszczelny dach powoduje, że wilgoć przedostaje się do wnętrza budynku, powodując uszkodzenie jego konstrukcji oraz doprowadzając do powstania pleśni i grzybów, Podobnie z wszelkiego rodzaju zawilgoceniami, które także stanowią skutek niewłaściwej konserwacji (a w wielu przypadkach jej braku). Z tego powodu dokładny przegląd poszycia dachowego powinien następować zawsze, gdy w wyniku silnego wiatru czy intensywnych opadów gradu, dojdzie do powstawania wcześniej wspomnianych szkód. Również zauważenie grzyba czy pleśni powinno stanowić dla nas informację, że nasz dach wymaga naprawy. Regularna konserwacja dachu pozwala na wcześniejsze wykrycie usterek oraz ich szybkie naprawienie; w przypadku takim jak dach, o wiele lepiej jest zawczasu zapobiegać rozwojowi problemu, niż później mierzyć się ze zniszczeniami na znacznie szerszą skalę. Ponadto, prawidłowo wykonana konserwacja dachu jest w stanie wydłużyć jego żywotność nawet o kilkadziesiąt lat, pozostawiając go w dobrym stanie, który cieszy oko. Kwestia regularnych przeglądów i konserwacji dachu rzutuje na bezpieczeństwo całej konstrukcji nie warto więc bagatelizować tego problemu. Niezależnie od tego, z czego wykonany jest dach, należy przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Wtedy będzie się miało pewność, że żaden mankament, jaki tylko pojawi się na powierzchni dachu, nie umknie naszej uwadze.

Wyłaz dachowy jako praktyczny dostęp do powierzchni dachu

By móc przeprowadzić dokładny przegląd czy konserwację dachu, należy mieć do niego łatwy i bezpieczny dostęp. Wyłaz dachowy to jeden z elementów, które właściwości okazują się niezwykle przydatne przy wszelkiego rodzaju inspekcjach czy pracach konserwacyjnych wykonywanych na dachu. Pozwala on na szybki dostęp do dachu, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich form ostrożności. Ten z pozoru prosty otwór w konstrukcji dachu pozwala na przeprowadzanie wielu czynności, takich jak oględziny, czyszczenie czy naprawy powierzchni dachowej. Jednak to nie koniec jego właściwości. Wyłaz dachowy nierzadko służy do wentylacji poddasza czy strychu, zapobiegając w ten sposób powstawaniu grzybów czy pleśni w pomieszczeniach. Współcześnie wiele osób decyduje się na zaaranżowanie swojego strychu czy poddasza na zupełnie nowe pomieszczenie – najczęściej dodatkowy pokój czy sypialnię. Zastosowanie wyłazów dachowych pozwala dostarczyć do pomieszczenia więcej naturalnego światła, co zaś obniża koszty oświetlenia. Chociaż zaleca się, by montaż wyłazu dachowego następował przed ukończeniem dachu, współcześnie możliwe jest zamontowanie wyłazów na już istniejących konstrukcjach. Mediplex to jedna z firm, która zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju wyłazów dachowych. Na stronie internetowej, https://mediplex.pl/sklep/budownictwo/wylazy-dachowe/, prezentowane są różne modele, które firma może dostosować do wymogów klienta. Warto wiedzieć, że oprócz wcześniej wymienionych funkcji, wyłazy dachowe zapewniają również skuteczną drogę ewakuacyjną w przypadku pożaru. Ważne, by zainwestować w wyłazy dachowe od renomowanych producentów, którzy używają wyłącznie sprawdzonych i renomowanych materiałów.