O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo

Zadbajmy o bezpieczne ferie zimowe

Zachowanie rozsądku oraz przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych to niezbędne elementy, które pomogą zadbać o bezpieczne ferie zimowe.

Przed wyjazdami na ferie zimowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę i rozsądek. Na przejazdach kolejowo-drogowych kolejarze rozdają ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominają o zasadach przekraczania torów.

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie, co do metra, określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach są: ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. W ubiegłym roku było 186 przypadków wstrzymania ruchu pociągów na linii, 490 razy pojawiła się konieczność ograniczenia prędkości jazdy, przyjęto aż 7,5 tys. zgłoszeń. Unikajmy zatem groźnych sytuacji i zadbajmy o bezpieczne ferie zimowe

Z numeru 112 należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach. W sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym należy natychmiast opuścić przejazd, w razie potrzeby wyłamać rogatkę.

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych podczas wyjazdów na zimowy wypoczynek.

Źródło: bezpieczny-przejazd.pl