Na czasie O tym się mówi Religia Wiadomości

Zakończyły się ŚDM w Lizbonie [+FOTO]

Zakończyły się ŚDM w Lizbonie. Młodzież wraca z posłaniem od papieża Franciszka, aby jaśnieć, słuchać i nie lękać się. 

Biskup radomski Marek Solarczyk, który pojechał wraz z młodzieżą diecezji radomskiej na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony, podsumował przesłania, jakie w kolejnych dniach kierował do młodych papież Franciszek. Według niego prowadziły one do stwierdzenia, że Kościół jest wspólnotą ludzi, których jednoczy Pan Jezus.

W czwartek, papież mówił, że wszystko zaczyna się od tego, aby najpierw uwierzyć, potem przyjąć, a następnie żyć tym, że Bóg nas kocha.

Piątek był dniem, w którym odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Biskup Solarczyk podkreślił, że rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej potwierdziły, że tajemnica Chrystusowego krzyża, Jego męka, cierpienie, wskazują, że człowiek nie jest sam. Jest z nim kochający Bóg.

Niedzielne spotkanie podsumował następująco:

– I wreszcie to wszystko, co było wyjątkowym finałem niedzielnego spotkania i Mszy posłania, kiedy przeżywaliśmy uroczystość Przemienienia Pańskiego. Ojciec Święty odwołał się do przesłania z Ewangelii św. Mateusza i mówił, że potrzeba zatrzymać się i wypełniać te tajemnice które związane są z trzema czasownikami. Po pierwsze „jaśnieć”. Chodzi o to, żeby rzeczywiście, a co jest tajemnicą naszego życia wiary, było tak bliskie, że nasze życie będzie to ukazywało. Będziemy jaśnieli tą naszą bliskością z Panem Bogiem – mówił bp Solarczyk.

Odnośnie drugiego i trzeciego posłania, powiedział:

– Dobrze wiemy, że słuchać to nie jest proste i łatwe słowo, bo świadek jest zawsze znakiem tego, w co się angażuje. Jeżeli to zacznie się od naszej troski i przyjęciu Boga, który nas kocha, to będziemy to wypełniać. I jednocześnie to trzecie posłanie, „abyśmy się nie bali”. Abyśmy rzeczywiście z tą nadzieją, oddaniem i bliskością, wiernością i wytrwałością potrafili z naszym życiem podchodzić do tego, co jest związane z naszą wiarą. Niech to wszystko, co jest tylko takim sygnałem do bardzo osobistej refleksji, będzie dla każdego z nas źródłem umocnienia, a jednocześnie przypomnieniem, że w tych dniach pielgrzymują nasi bracia i siostry na Jasną Górę. To jest też kolejna tajemnica pielgrzymki naszego Kościoła radomskiego, która pokazuje piękno ludzi wiary, którzy się jednoczą przy Bogu i między sobą — powiedział bp Marek Solarczyk

Ogłoszono też, gdzie odbędą się kolejne spotkania ŚDM: w 2025 r. będzie to Rzym, natomiast w 2027 r. – Seul.

W drodze powrotnej do Polski, uczestnicy autokarowej pielgrzymki z diecezji radomskiej nawiedzili sanktuarium w Paray-le-Monial w Burgundii. Jest ono związane z objawieniami Najświętszego Serca Pana Jezusa z XVII, jakie miała francuska zakonnica św. Małgorzata Maria Alacoque.

 

 

Źródło: radom.gosc.pl

Foto: facebook.com/people/Duszpasterstwo-Akademickie-Radom