Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się Benefis 10-lecia Radomskiej Szkoły Tradycji

Zbliża się Benefis 10-lecia Radomskiej Szkoły Tradycji. Z tej okazji odbędzie się wyjątkowe spotkanie!

Już w sobotę, 15 lutego 2025 roku o godzinie 18:00 w Radomiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji 10-lecia działalności Radomskiej Szkoły Tradycji. Spotkanie, które odbędzie się w salach RKŚTiG Łaźnia (ul. Żeromskiego 56), poświęcone będzie podsumowaniu dekady działań mających na celu zachowanie i promowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej Ziemi Radomskiej.

W programie wieczoru znajdą się spotkania z czołowymi twórcami Radomskiej Szkoły Tradycji, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i historią powstania inicjatywy. Wśród prelegentów znaleźli się: Czesław Pióro – tancerz, animator kultury i edukator, Mateusz Niwiński – skrzypek, etnograf oraz Piotr Baczewski – dokumentalista i prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Łukasz Zaborowski, wykładowca akademicki, regionalista i prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, będzie moderatorem spotkania.

Dodatkowo, w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną zdjęcia i filmy dokumentujące dotychczasową działalność szkoły. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie koncert, na którym wystąpią wybitni artyści muzyki tradycyjnej: Maria Siwiec, Henryk Gwiazda, Michał Adamczyk, Kapela Niwińskich oraz kwartet Oberkas Travel. Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno tradycyjne radomskie melodie, jak i współczesne aranżacje oraz improwizacje.

Po części artystycznej, organizatorzy zapraszają na poczęstunek oraz dalsze muzykowanie, które odbędzie się w Radomskim Domu Tańca (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4), w zaułku „Uliczka Dobrego Smaku”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Przypomnijmy, że Radomska Szkoła Tradycji to inicjatywa, która w ciągu 10 lat swojej działalności zrealizowała wiele przedsięwzięć mających na celu ożywienie tradycji muzycznych regionu. Organizowane przez nią warsztaty, koncerty, festiwale oraz spotkania z mistrzami sztuki ludowej przyczyniły się do popularyzacji radomskiej muzyki i tańca.

Źródło: RKŚTiG Łaźnia