Wielkimi krokami zbliża się kolejna wyjątkowa impreza w naszym powiecie. Już w niedzielę, 13 sierpnia odbędzie się XXVIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej.
Gliniane dwojaki, podkówki z żelaza, wiklinowe kosze, koronkowe serwetki to niektóre dzieła ludowe, które można będzie podziwiać – kupować podczas jarmarku przy akompaniamencie muzyki ludowej oraz wśród zapachów pysznych, regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Jarmark na stałe wpisał się w tradycję, stając się niezwykłym punktem na mapie letnich wydarzeń plenerowych naszego regionu. Organizatorem tego wydarzenia jest Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży – organizacja skupiająca twórców ludowych i sympatyków twórczości ludowej.
Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej to impreza promująca dorobek twórczości rękodzielniczej twórców Mazowsza i całego kraju. Jest jednym z największych przedsięwzięć podejmowanych przez nasze Towarzystwo na rzecz wspierania, promocji, kultywowania tradycji regionalnych oraz ocalenia od zapomnienia zanikających już dziedzin twórczości ludowej naszego regionu. Współorganizatorem wydarzenia jest Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Muzeum Regionalne im. Adama Bednarczyka w Iłży , Centrum Kultury i Turystyki w Iłży oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży.
Iłżecki Jarmark wspaniale promuje miasto, ale też lokalne tradycje, kulturę i historię południowej części województwa mazowieckiego. Jarmark to święto twórców ludowych, rękodzielników ,którzy będą prezentować swoje dzieła i wyroby na przygotowanych kolorowych stoiskach , jednocześnie wykonując prace konkursowe w swoich dziedzinach twórczości.
Od wczesnych godzin rannych będzie można podziwiać rękodzieło: rzeźby, ceramikę, produkty z wikliny, piękne haftowane obrusy, serwety, ręcznie robioną biżuterię i zabawki, laleczki, obrazy i wiele innych pięknych rzeczy wytworzonych rękoma osób, którzy kultywują tradycję twórczości ludowej.
Podczas XXVIII Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej, jak co roku zostanie ogłoszony konkurs dla twórców ludowych w poszczególnych dziedzinach twórczości. Oprawę muzyczną zapewni Konkursowy Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych.
Zadanie współfinansowane jest między innymi ze środków Powiatu Radomskiego.
Źródło: Powiat Radomski / fot. ilza.com