Kultura i rozrywka Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliżają się skaryszewskie Wstępy

390 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową.

W tym roku Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy odbędzie się 19-20 lutego 2024 roku. Tego dnia do Skaryszewa przyjadą hodowcy koni i kupcy z całej Polski.

– Zapraszamy wszystkich do Skaryszewa na Wstępy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć konie i kulturę ludową. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym pokaz musztry konnej, pokaz koni hodowlanych, czy Estradę Folkloru

mówi Dariusz Piątek, Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew.

Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy od wieków odbywa się w przestrzeni miejskiej. Obecnie handel końmi odbywa się na targowisku, dlatego centrum Skaryszewa staje się miejscem, gdzie na uczestników wydarzenia będzie czekać bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski.

To okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, potraw regionalnych, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.

Od kilku lat Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu Wstępy towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie mogła podziwiać konie różnych ras i typów użytkowych w tym najliczniejszą i szczególnie ulubioną przez hodowców z naszego regionu grupę ogierów zimnokrwistych i ardeńskich.

Oczywiście podczas wydarzenie nie zabraknie ludowej muzyki. Widzowie usłyszą melodie nucone przez naszych dziadków. Na estradzie wystąpi cała gama wykonawców z regionu.

W tym roku przygotowano pokaz musztry konnej, który rozpocznie się o godz. 12:00 oraz pokaz hipoterapii i kowalstwa. Wszystkie pokazy będziemy mogli oglądać na parkingu przy cmentarzu w Skaryszewie.

Źródło: Skaryszew