Enea Wytwarzanie

„Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Radomiu

Autorem zdjęć jest Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa  Ornitologicznego, które od lat wspiera Eneę Wytwarzanie w proekologicznych wydarzeniach i edukacji przyrodniczej. W podobne działania zaangażowana jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, stąd powstał pomysł,  by właśnie w jej siedzibie zaprezentowana została wystawa „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”.

Wernisaż odbył się we wtorek, 16 listopada 2021 roku, z udziałem m.in. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Andrzeja Matysiaka, wiceprezesów Enei Wytwarzanie, Marcina Łukasiewicza i Jana Mazurkiewicza oraz wiceprezesa Enei Nowa Energia, Stefana Traczyka.

Lasy Państwowe, w szczególności RDLP w Radomiu i  Nadleśnictwo Kozienice współpracują z Eneą Wytwarzanie i M-ŚTO w zakresie realizacji przedsięwzięć z zakresu ochrony przyrody, edukacji i innych działań w obszarze społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych

– mówił w swoim wystąpieniu Andrzej Matysiak.

Marcin Łukasiewicz zwrócił uwagę na wyjątkowość wystawy, gdyż pokazuje ona bogactwo przyrody na tak przemysłowym terenie.

Wszystkie fotografie zostały wykonane bezpośrednio na terenie Elektrowni Kozienice

– potwierdzał autor wystawy, Jacek Tabor

Szczególnie zależało mi, aby każde ujęcie w sposób oryginalny pokazywało w tle teren zakładu. Wskazuje to wiarygodnie na duże bogactwo przyrodnicze Elektrowni, wielość występujących tu chronionych gatunków, obfitość bazy pokarmowej dla pszczół czy bogactwo drzew i krzewów.

Jacek Tabor dodał, że wystawę dedykuje swojemu tragiczne zmarłemu bratu, słynnemu fotografowi przyrody, Arturowi Taborowi.

Wystawa „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” prezentuje bogactwo przyrodnicze w obrębie Elektrowni Kozienice. Zostało ono odkryte niedawno i wciąż jest obiektem obserwacji oraz badań, w jaki sposób duży obiekt przemysłowy może koegzystować ze środowiskiem przyrodniczym, rzadkimi gatunkami – a to wszystko na skraju Puszczy Kozienickiej i w dolinie rzeki Wisły.

Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne moduły. W pierwszym z nich obrazuje to, co jest „bazą” dla bogactwa przyrodniczego, czyli roślinność, różne typy siedlisk, naturalnych zakątków.

W kolejnym rozdziale prezentowane są wybrane gatunki roślin i porostów znajdujących się pod prawną ochroną. Są to zarówno rzadkie storczyki, jak i mszaki pełniące funkcję glebochronną, kocanki piaskowe, porosty będące wskaźnikami jakości powietrza.

Podczas inwentaryzacji przyrodniczej terenu wykazanych zostało wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych, które pełnią jednocześnie funkcję użytkową. Są to drzewa i krzewy owocowe – jabłonie, grusze, pigwowce, winorośl. Moduł trzeci przybliża na zdjęciach to nieznane dotychczas bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice.

W czwartej części pokazywane są charakterystyczne gatunki zwierząt, jakie udało się sfotografować w różnych siedliskach – żerujące, odpoczywające, korzystające z bezpieczeństwa w obrębie Elektrowni. Są to głównie owady zapylające, które współżyją z ogromną obfitością roślin miododajnych, ale na fotografiach udało się także uwiecznić wiele gatunków ptaków, zwierzęta łowne, rzadkie węże.

Wystawę można oglądać w siedzibie RDLP w Radomiu, ul. 25 Czerwca 68 do 14 grudnia 2021 roku w godzinach pracy tej instytucji. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek, przed zwiedzaniem należy także poddać się elektronicznemu pomiarowi temperatury ciała.