Kultura i rozrywka PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Żołnierzyki, samochodziki i inne zabawki na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Żołnierzyki, samochodziki, kolejki, ale także gry planszowe, towarzyskie i karciane, można od soboty oglądać na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów rodziny Sosenków - jednej z największych kolekcji historycznych zabawek w Polsce i na świecie.

Żołnierzyki, samochodziki, kolejki, ale także gry planszowe, towarzyskie i karciane, można od soboty oglądać na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów rodziny Sosenków – jednej z największych kolekcji historycznych zabawek w Polsce i na świecie.

Prezentowane zabawki pochodzą nie tylko z Polski, ale także takich krajów jak m.in. Kanada, Japonia, dawna Czechosłowacja, Chiny, Indie, Węgry, Wielka Brytania.

– Niektóre powstały w XIX w., inne w połowie XX w. Oglądając się można nie tylko powspominać, ale zobaczyć czym bawili się nasi dziadkowie

powiedziała z-ca dyr. radomskiego muzeum Ilona Pulnar-Duszyk.

Na wystawie prezentowane są dawne klocki i zabawki montażowe, a także gry planszowe, towarzyskie i karciane. Są też zabawki militarne: żołnierzyki, strzelby i szabelki, a także konie na biegunach. W dziale poświęconym komunikacji zwiedzający zobaczą zabawkowe samochodziki, samoloty i statki. Będą też roboty i rakiety kosmiczne. Nie zabraknie sprzętu sportowego, z którego korzystały dzieci od XIX wieku.

Kolekcja zabawek rodziny Sosenków to jedna z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek, tak zwanych classic toys, oraz największy w Polsce zbiór prezentujący zabawki polskie i zagraniczne od XVI wieku po czasy współczesne. Eksponaty prezentowane na wystawie w Radomiu to jedynie niewielki ułamek kolekcji Sosenków. W ich zbiorach znajduje się m.in. XVI-wieczna szopka Królowej Bony, klocki, którymi bawiły się dzieci ostatniego cesarza Prus – Wilhelma II i forteca należąca do Stanisława Wyspiańskiego.

Zabawki Sosenków prezentowane były na wielu wystawach, były też rekwizytami w filmach – „Liście Schindlera” Stevena Spielberga, „Trzech kolorach” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. (PAP)

ilp/ mmu/