Światełko wiary

14 kwietnia. Rocznica Chrztu Polski

Wiara chrześcijańska została wprowadzona do Polski w roku 966, wiąże się to ze stosunkami politycznymi, jakie nawiązano z cesarstwem dwa lata wcześniej. Być może układ z roku 964 zawierał zobowiązanie do przyjęcia chrztu. Późniejsi badacze nie mają jednak pewności. Ustrojowe ujednolicanie państwowości łączyło się z procesem chrystianizacji. Nie sposób więc było uniknąć zapoczątkowania procesu także na ziemiach polskich. 

Mieszko I doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Rok przed chrztem do Polski z Czech przybyła księżniczka Dobrawa. Wraz z nią pojawili się duchowni misjonarze. Wśród nich był Jordan, późniejszy polski biskup. O zawarciu związku małżeńskiego pomiędzy Dobrawą a polskim władcą decydowało przyjęcie wiary chrześcijańskiej przez Mieszka I. 

Za chrzest Polski uznaje się chrzest Mieszka I wraz z jego poddanymi. Książe przyjął wtedy imię Dagobert, a Polska znalazła się w obszarze łacińskiej strefy kulturowo – cywilizacyjnej. Jan Matejko przedstawił na swoim płótnie artystyczną wizję tego wydarzenia (Zaprowadzenie  chrześcijaństwa R. P. 966 z cyklu Dzieje cywilizacji w Polsce).

Zanim oficjalnie przyjęte zostało chrześcijaństwo, na polskie tereny docierać mogły misje, niosące nową wiarę. Zaś chrześcijaństwo w obrządku niełacińskim rozpowszechniane było na niektórych obszarach Słowiańszczyzny przez dwóch mnichów: Cyryla i Metodego. Prowadzili oni swoją działalność misyjną głównie na Morawach. 

Chrześcijaństwo napływające prosto z Rzymu traktowane było jako element łączący ludzi, oferowało bowiem zupełnie inną wizję świata, współistniało z rozwojem cywilizacyjnym. Przyjęcie chrztu może więc być traktowane jako przełomowe wydarzenie w historii naszego państwa, a także jako początek całkowicie nowej epoki w dziejach kultury. Zaczęło rozwijać się piśmiennictwo. W końcowych dziesięcioleciach wieku X zainicjowano prowadzenie pierwszego rocznika. Z kolei pierwszym dokumentem o charakterze państwowym był tzw. Dagome iudex z roku 990/92.

Sejm w 2019 roku przyjął ustawę, uchwalającą 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. 

Klaudia Sułek